Üniversitemiz işbirliği protokollerine bir yenisini ekliyor.

 

Üniversitenin bilimsel potansiyelini sanayiye aktararak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmayı amaçlayan ve bu doğrultuda çalışmalar yürüten Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, son olarak Ahmet Erkan Tarım Ürünleri Şirketi’yle işbirliği kurmak amacıyla firmada incelemelerde bulundu. Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş ile Genel Sekreter Doç. Dr. Cihan Darcan, Sakarya’da faaliyet gösteren firmanın üretim tesislerini gezerek şirket yetkililerinden bilgi aldılar.

 

Görüşmenin sonunda, Ahmet Erkan Tarım Ürünleri Şirketi’nin üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleriyle birlikte yapmayı planladıkları proje tabanlı işbirliği protokolünün hazırlanmasına karar verildi. İmzalanacak protokol çerçevesinde firmanın ay çekirdeği ve kabak çekirdeği üretiminde karşılaştığı sorunların çözümü, ıslah çalışmaları için laboratuvarların ortak kullanımı, akademik danışmanlık yapılması ve çeşitli kurumlara proje sunulması konularında işbirlikleri gerçekleştirilecek.

 

İmzaladıkları protokollerle üniversitedeki akademisyenler ile sanayici arasında karşılıklı güvene dayalı ve sürdürülebilir işbirlikleri kurmayı amaçladıklarını belirten Prof. Dr. İbrahim Taş, ilimize, bölgemize ve ülkemize katkısı olacak bu çalışmaların artarak devam edeceğini ifade etti.