Üniversitemiz ve Türk Kızılayı Bilecik Şubesinin 6-7-8 Mart tarihlerinde Gülümbe Kampüsü içinde gerçekleştirdikleri kan bağışı kampanyasında 614 ünite kan bağışında bulunuldu. Akademik danışmanlığını Öğr. Gör. Muhammet Okur’un üstlendiği Kızılay Kulübü tarafından, Sağlık Hizmetleri MYO Sosyal Sorumluluk dersi kapsamında gerçekleştirilen kampanyaya öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi. Merkez kampüste bulunan öğrenci otağı yanına kurulan Kızılay tırında 3 gün boyunca kan bağışı yapan öğrenciler, çok önemli bir sosyal sorumluluğu yerine getirmiş oldular.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Öğr. Gör. Muhammet Okur, ülkemizde gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığı için toplanan ve saklanan miktarların ihtiyaca cevap veremediğini söyledi. Sosyal sorumluluk alanında gönüllü kan bağışının öneminin anlaşılması ve farkındalığın oluşturulması amacıyla 'KaNpanya' sloganıyla yola çıktıklarını belirten Okur,  kan bağışında bulunmak isteyen gönüllü öğrencilerin üç günde toplam 614 ünite kan bağışında bulunduklarını ifade etti. Okur, geçtiğimiz yıllarda her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen kan bağışı kampanyalarının bundan sonra da düzenli aralıklarla devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Türk Kızılayı Bilecik Şube Başkanı Selami Çınar ise, kampanyayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bir ünite kandan 3 kan ürünü elde edildiği düşünüldüğünde yapılan bağışların önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Unutmayalım ki kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Bunun bilincinde olarak öğrencilerin bağışlara destek vermesi bizleri ayrıca onurlandırmaktadır. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş’a, Kızılay Kulübü danışman hocamız Muhammed Okur‘a bizlere vermiş olduğu destekten ötürü ve öğrencilerimizin yapmış olduğu bağışlardan dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.