Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, personelimiz ve öğrencilerimizin katıldığı coşkulu bir törenle kutlandı. Törende geleneksel Nevruz ateşi yakıldı, örste demir dövüldü ve fidanlar toprakla buluşturuldu.

 

Meslek Yüksekokulumuz önünde gerçekleşen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş’ın konuşmasıyla devam etti. 21 Mart Nevruz Bayramı’nın baharın başlangıcı anlamına geldiğini belirten Rektör Taş, tüm personelimizin ve öğrencilerimizin bayramını kutladı. Taş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Nevruz Bayramı bildiğiniz gibi aslında Fars-İran kökenli bir bayram olmasına rağmen, kutlandığı günden bu yana Orta Asya’daki Özbekler, Türkmenler, Kazaklar, Kırgızlar gibi Türk halkları tarafından ve Gürcü, Arnavut gibi diğer yabancı halklar tarafından da ortak bir bahar bayramı olarak kutlanagelmiştir ve böyle de devam etmektedir. Ayrıca şunu ifade etmem gerekiyor, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 21 Mart’ın Dünya Nevruz Bayramı olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Bu vesileyle Dünya Nevruz Bayramınızı kutluyorum. Nevruz'un ve önümüzdeki bahar mevsiminin inşallah güneşli günler getirmesini temenni ediyor, saygılar sunuyorum.”

 

Törenin açılış konuşmasının ardından, Nevruz ateşi Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay, Meslek Yüksekokulu Müdürü Metin Kesler ve Osmaneli Meslek Yüksekokulu Müdürü Harun Mindivan tarafından yakıldı. Güç ve kudretin sembolü olarak örste demir dövülmesinin ardından, Genç Tema Kulübü tarafından hazırlanan fidanlar toprakla buluşturuldu.

 

Üniversitemizin kuruluşunun 10. yılı etkinlikleri kapsamında, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Nevruz Bayramı kutlaması, pilav ikramının ardından sona erdi. 

 

 

Törenin videosunu YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=RwdLlIRXrMM&feature=youtu.be