Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Işığıçok, İktisat Düşünce Kulübünün davetlisi olarak geldiği Üniversitemizde bir konferans verdi. “İş dünyasında karar vermek, fark yaratmak ve değer katmak için üçüncü göz: İstatistik” konulu konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

 

Konuşmasına; “Hepimizde 2 göz var ama rekabet ortamında 2 göz yetmiyor. Bugün 3´üncü gözümüzü keşfedeceğiz” diyerek başlayan Işığıçok, yaklaşık 2 saat süren ve dikkatle takip edilen bir sunum gerçekleştirdi. Konferansının başlığındaki 3. Göz kavramına açıklık getiren Işığıçok; “İş dünyasında fark oluşturmak, karar vermek ve değer katmak için 3´üncü göz önemlidir. Neden 3´üncü göze ihtiyacımız var? O göz bilim gözüdür. Bilimin ilkelerini yerine getirdiğimizde 3 tane gözümüz oluyor. Mistik bir ifade değil. Bilimi istatistik olarak yaptığım için ben ona istatistik diyorum, bir başka hocamız farklı bir değerlendirmede bulunabilir.” ifadelerini kullandı.

 

İş dünyasında başarıya ulaşmak için mutlaka bir hedef belirlenmesi gerektiğini ifade eden Işığıçok, “Hedefiniz varsa yolunuz var demektir. Hata yapmamak için olaylardan önce tedbir almak gerekir. İşletmemizle ilgili veri kayıtları daha ileriyi görebilmemiz için bize ışık tutar. İstatistik kayıtları işletmeler için 3’ncü gözdür. Bu veriler iyi toplanmalı ve değerlendirilmelidir. Çünkü, gördükleri ile karar verenler, göremediklerine yem olurlar. Her projenin bir lideri olmalı. Lider olan kişi iyi bir plan yapmalı ve engelleri ortadan kaldırabilmelidir. Lider olan kişiler, yaptıkları iş ile çevresindekilere ilham verirler. Başladığınız işten asla vazgeçmeyin, kaybedenler yalnızca vazgeçenlerdir.” açıklamasında bulundu.

 

Konferans sonunda Prof. Dr. Erkan Işığıçok’a Üniversitemiz Rektör Danışmanı Doç. Dr. Aykut Ekinci tarafından plaket ve çiçek takdim edildi. Etkinlik, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.