Prof. Dr. H. Hilmi Hacısalihoğlu, Matematik Bölümünün davetlisi olarak geldiği Üniversitemizde “Hayvanların Matematiği” konulu bir konferans verdi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen program dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Matematik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sıddıka Özkaldı Karakuş, “hocaların hocası” olarak nitelediği Hacısalihoğlu’nun 2009 yılında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü kurduğunu hatırlattı ve kendisinin ilim, irfan ve faziletinden hâlen yararlanmaya devam ettiklerini söyledi.

 

Konferansında tüm kainatın belli matematik hesaplar üzerine kurulu olduğun söyleyen Prof. Dr. H. Hilmi Hacısalihoğlu, hayvanların matematikle olan ilişkilerinin insanlardan  çok daha ileri olduğunu ifade etti. Konuşmasında arılardan, balıklardan, örümceklerden, kurbağalardan ve kaplumbağalardan örnekler veren Hacısalihoğlu, peteklerde kullanılan altıgen şekille ilgili şu bilgileri verdi:

 

“Arılar kovanlarına örecekleri petekler için şekil olarak beşgen seçmediler, dörtgen seçmediler, çember seçmediler. Düzgün altıgen seçtiler. Altıgenler birbirine çok güzel yaklaşırlar. Beşgenleri birbirine yaklaştırırsanız arada boşluklar kalır. Çemberle  de yapamazsınız, boşluk kalır. Sadece düzgün altıgenleri bir araya getirdiğinizde arada boşluk kalmaz. İnsanlar olarak biz yeni fark ettik ki, düzgün altıgen denen şekille bir alanı çevirirken, en kısa çizgiyle en geniş alanı çevirebiliyormuşuz. Arılar bu hesabı kainatın kuruluşundan bu yana biliyorlardı.”

 

İlgiyle takip edilen konferansın sonunda Prof. Dr. H. Hilmi Hacısalihoğlu’na Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tosun tarafından çiçek verildi.