Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 53. Kütüphane Haftası dolayısıyla Türkiye’nin önemli kütüphanecilerinden, TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Erol Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenledi. Konferansın sonunda Kütüphaneci Eyüp Ulugöl tarafından hazırlanan “Kitap Yüzlü İnsanlar, İnsan Yüzlü Kitaplar” fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

 

Doç. Dr. Erol Yılmaz “Ekmek, Su, Kitap ve Kütüphane” başlıklı konferansında, ülkemizde kitap okuma alışkanlığının yeterli düzeyde olmadığını rakamlarla ortaya koydu ve bu sorunun çözümüne dair tavsiyelerde bulundu. Okumanın algılama düzeyini artırdığını, hayal gücünü kuvvetlendirdiğini, kelime hazinesini ve hitabet gücünü geliştirdiğini, stresi azalttığını, Alzheimer’a yakalanma riskini düşürdüğünü ve kişilerin akademik alanda daha başarılı olmalarını sağladığını ifade eden Yılmaz, az-çok demeden, bir şiir, bir hikaye de olsa her gün mutlaka düzenli olarak kitap okumak gerektiğini söyledi.

 

Konuşmasının ardından Doç. Dr. Erol Yılmaz’a Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından Üniversitemizin anı tabağı hediye edildi. Etkinlikte, içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılında kütüphaneden en çok kitap alan öğrenciler Metin Koçer, Yusuf Toprak ve Ayetullah Palas’a hediyeleri takdim edildi. Etkinliğin sonunda, Kütüphaneci Eyüp Ulugöl tarafından hazırlanan “Kitap Yüzlü İnsanlar, İnsan Yüzlü Kitaplar” isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Serginin kurdelesini Rektör Taş ile birlikte Üniversitemiz Genel Sekreteri Doç. Dr. Cihan Darcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dursun Hazer ve Doç. Dr. Erol Yılmaz birlikte kestiler. Kapağında insan yüzü bulunan kitaplar kullanılarak çekilmiş portre fotoğraflar, sergiyi gezenlerin beğenisini topladı.