Üniversitemizin kuruluşunun 10. Yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş’ın Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törene üniversitemizin akademik personeli, birim amirleri, öğrenci kulüp temsilcileri ve çok sayıda öğrencimiz katıldı. Çelenk töreninin ardından oluşturulan kortej, bando takımının çaldığı marşlar eşliğinde yürüyerek Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’ne geldi.

 

10’uncu yıl kutlaması için özel olarak hazırlanan Kongre Merkezi’ndeki program, Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Üniversitemizin 10 yıllık gelişiminin anlatıldığı slayt gösterisi ve güncel durumunun anlatıldığı videonun izlenmesinin ardından Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından açılış konuşması yapıldı.

 

Konuşmasında, ‘Her şehre bir üniversite’ anlayışının devlet politikası olarak belirlenmesinin ardından 2007 yılında kurulan 17 devlet üniversitesinden birisi olan Bilecik Üniversitesi’nin, 2012 yılında yapılan değişiklikle Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi adını aldığını belirten Rektör Taş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“İlk kurulduğunda Rektörlüğümüze bağlı Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek Üniversitemiz Rektörlüğüne bağlanan İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültesi, Osmaneli, Pazaryeri, Gölpazarı, Söğüt Meslek Yüksekokulları ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan; Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve Rektörlüğümüze bağlanan Sağlık Yüksekokulundan; Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek Üniversitemiz Rektörlüğüne bağlanan Meslek Yüksekokulu ile Bozüyük Meslek Yüksekokulundan oluşturulmuştur. 2012 yılında ise herkesin bildiği üzere Üniversitemizin adında bir değişikliğe gidildi ve 27 Nisan 2012 günkü Resmi Gazete ile yürürlüğe giren 6296 sayılı Kanun’la Üniversitemiz Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi adını aldı.

 

Üniversitemizin kuruluş macerası o günün canlı şahitleri ve yetkili kişilerince farklı platformlarda ifadesini bulacaktır. Fakat ben bugün en azından Üniversitemizin kurulmasında değerli gayretleri ve katkıları olan TBMM 22. dönem Bilecik Milletvekilleri Sayın Fahrettin Poyraz ve Sayın Yaşar Tüzün’e, dönemin Bilecik Valisi Sayın Musa Çolak’a, Bilecik Belediye Başkanı Sayın Selim Yağcı’ya, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’na, Üniversiteyi Koruma ve Yaşatma Derneğine ve ismini anamadığım diğer kamu ve sivil toplum kuruluşlarına, iş adamlarımıza ve Bilecik halkına şahsım ve Üniversitem adına huzurlarınızda teşekkür ediyor, minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.”

 

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Milletvekili Halil Eldemir ve Vali Süleyman Elban’ın açılış konuşmalarının ardından üniversitemizin 10. Yıl logosunu belirlemek üzere yapılan yarışmanın birincisi Mert Can Meral ve özendirme ödülü almaya hak kazanan Ali Derinoğlu, Seyit Ali Başer ve Taha Bekir’e ödülleri Vali Süleyman Elban ve Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir tarafından takdim edildi.

 

Programın devamında, Bozüyük Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Tuncay Dağlı ve Eskişehirspor taraftar bandosu Bando EsEs tarafından seslendirilen Türk sanat müziği eserleri dinlendi. Mini konserin sonunda, sözleri şair Nedim Uçar tarafından yazılan ve Ali Ulusoy tarafından bestelenen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Marşı ilk kez dinleyicilerle buluştu. Salonu dolduranların beğeniyle dinlediği marş uzun süre alkışlandı. Üniversitemizin marşının yazılmasında emekleri nedeniyle Tuncay Dağlı, Ali Ulusoy ve Nedim Uçar’a 2.Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç tarafından birer plaket takdim edildi.

 

Törende, üniversitemizin 10 yıllık mazisine atfen, mezun verdiğimiz her eğitim yılı için sembolik olarak bir öğrencimize plaket verildi. 2009 yılı mezunlarımız adına Özlem Özge Özen’e plaketi Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından, 2010 yılı mezunlarımız adına Nurhan Ubuz’a plaketi Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban tarafından, 2011 yılı mezunlarımız adına Hüseyin Özen’e plaketi Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından, 2012 yılı mezunlarımız adına Taife Zeynep Yıldız’a plaketi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen tarafından, 2013 yılı mezunlarımız adına Ufuk Eser’e plaketi Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören tarafından, 2014 yılı mezunlarımız adına Sıtkı Ünal’a plaketi Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özcan tarafından, 2015 yılı mezunlarımız adına Harun Tokcan’a plaketi üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay tarafından, 2016 yılı mezunlarımız adına Fatih Kaplan’a plaketi üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dursun Hazer tarafından ve 2017 yılı mezunlarımız adına Bahar Yılmaz’a plaketi Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından takdim edildi. Üniversitemizin 10. Yıl kutlama programı, pasta kesilmesinin ardından gerçekleşen kokteylin ardından sona erdi.