Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizin Yıl Sonu Öğrenci Sergisi 25 Mayıs Perşembe günü ziyarete açıldı. Mobilya ve endüstriyel ürün tasarımlarının öne çıktığı sergide ambalaj tasarımları, deniz araçları tasarımları, ödül tasarımları ve fütüristik robot tasarımlarının yanı sıra birbirinden güzel seramik, cam, vitray ve mozaik işleri büyük beğeni topladı. Fakültenin 1, 2 ve 3’üncü sınıf öğrencileri, yıl boyu gördükleri dersler kapsamında hazırladıkları çalışmalardan oluşan sergiyle yeteneklerini gösterme fırsatı yakaladı. Serginin ilk ziyaretçileri arasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay da yer aldı.

 

Sergiyle ilgili bilgi veren Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, sergi alanının girişine yerleştirdikleri kapıya dikkat çekti. Üzerinde Yunus Emre’nin “Bu kapıdan eğri odun bile giremez” sözünün yazılı olduğu kapının önünde 4 adet eğri odun, arkasında ise 4 adet düz odun olduğunu belirten Yılmaz; “Buradaki eğitim anlayışımızı sergimizin girişindeki bu kapı modeliyle açıkladık. Kapının önünde eğri odunlar var. Kapının arkasında ise düz odunlar var. Neden 4 tane odun var diye sorarsanız, bu fakülte 4 yıl önce 4 öğrenciyle eğitime başladı. Biz 10 metrekarelik bir odadan bugün 12 bin metrekarelik bir binaya ve yaklaşık 200 öğrenciye kavuştuk. Bunun yanında 19 öğretim üyemiz var. Artık bizim hedefimiz Türkiye çapında büyük bir fakülte haline gelebilmek ve sesimizi tüm dünyaya duyurabilmek. Temel amacımız, ürünlerimizle ülkemiz ekonomisine, sanatına, kültürüne, gelişimine büyük destekler vermek” ifadelerini kullandı.

 

Sergide yoğunluğun mobilya tasarımları üzerine olduğunu söyleyen Dekan Yılmaz; “Üniversitemiz Rektörlüğünün İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) ile imzaladığı iş birliği protokolü var. Bu protokol çerçevesinde mobilya sanayiine destek oluyoruz. Öğrencilerimiz için malzeme desteği, öğretim üyesi desteği, güncel fuarlara katılım destekleri gibi konularda IMOS’tan yoğun destek alıyoruz. Sonucunda da burada 2018 yılının koltuklarını, mobilya tasarımlarını hazırlıyoruz. Bu ürünler buralarda kalmayıp, bu sergiden sonra depolara kaldırılmayıp, tam tersine ülkemiz mobilya endüstrisine ürün olarak hizmet verecek” açıklamasını yaptı.

 

Yıl Sonu Öğrenci Sergisinde yer alan seramik, cam, vitray ve mozaik çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Kadir Sevim ise, sergide öğrencilerin uygulama sırasında ortaya çıkardıkları 500’e yakın eserin yer aldığını söyledi. Sergiden son derece memnun olduklarını belirten Sevim; “Yüzeysel Tasarım, Temel Sanat Eğitimi ve Bilgisayar Destekli Tasarım dersleri kapsamında hazırlanan örnekleri sergiliyoruz. Bunların haricinde seramik üzerine yapılan dekor, cam işleri, vitray işleri ve mozaik işleri, elle şekillendirme, endüstriyel şekillendirme ve kalıpta şekillendirme işleri de sergileniyor. Bu eserleri Eylül’e kadar bekleteceğiz. Bizi tercih edecek öğrenciler geldiği zaman onların da bu eserleri görmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin zemin katında ve bir alt katta bulunan sergi alanında yer alan Yıl Sonu Öğrenci Sergisi 15 Eylül tarihine kadar gezilebilecek.