15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Bilecik’te de çeşitli etkinlikler düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlamaları kapsamında gerçekleşen etkinliklerden biri de Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi’nin ‘Dakikalar ile Darbe Süreci’ başlıklı konferansı oldu. Konferansa Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliği yaptı.

 

Konferansa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan darbelerden örnekler vererek başlayan Prof. Dr. Haluk Selvi, daha eski dönemlerde yaşanan Moğol ve Yunan işgalleri de dahil olmak üzere içimizi bu kadar sızlatan başka bir saldırı yaşamadığımızı söyledi. Yaşananlardan muhakkak dersler çıkarmamız ve tarihi doğru şekilde yazmamız gerektiğini belirten Selvi, şer gibi görünen bu olayın ülkemiz için olumlu sonuçları olduğunu ifade etti. “Hadisenin dönüm noktası Ömer Halis Demir’dir” diyen Selvi, Demir’in gösterdiği kahramanlık ve sonrasında halkımızın sokağa çıkarak verdiği mücadelenin içimizdeki milli ve manevi ruhun ölmediğini herkese gösterdiğini vurguladı.

 

Konferansın sonunda Prof. Dr. Haluk Selvi’ye Bilecik Valisi Tahir Büyükakın tarafından üzerinde Osmanlı arması bulunan tabak, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından da üzerinde şehitlerimizin isimlerinin bulunduğu ay yıldızlı tablo hediye edildi. 14 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşen konferansa; Vali Tahir Büyükakın, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hacı Mehmet İnce, Vali Yardımcıları Hıdır Kahveci ve Mustafa Kemal Özgün, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Hazer ve Prof. Dr. Nurgül Özbay ile daire müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.