Meslek Yüksekokullarımızda eğitim gören öğrencilerimizin 3 yarıyıl ön lisans eğitiminin ardından 1 yarıyıl boyunca staj yapmalarını sağlayacak 3+1 eğitim modelinin protokolleri imzalandı. 28 Temmuz 2017 tarihinde Üniversitemiz Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleşen imza törenine; Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mefail Ateş, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay ve ilgili kurumların yöneticileri katıldı.

 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, 3+1 uygulaması ile ülke sanayisinin ihtiyaç duyduğu yetişmiş ara eleman ihtiyacının karşılanacağını söyledi. İmzalanacak protokolün sanayi ve üniversite iş birliği için çok önemli bir adım olduğunu belirten Rektör Taş; “3+1 Protokolü Üniversitemizin sanayi ve kamu kuruluşlarıyla ortak düzenlediği önemli bir protokol. Her ne kadar bu protokolün imza töreni bugün gerçekleşse de bunun çalışmaları yaklaşık bir yıl öncesine dayanıyor. Üniversitemizde Kamu Sanayi İş Birliği Koordinatörümüz Doç. Dr. Harun Mindivan’ın öncülüğünde yürütülen bu çalışmalar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nurgül Özbay’ın rehberliğinde devam etti. Bugün son şekli almış olan bu protokolümüzün amacı; Üniversitemizin iki yıllık bölümlerinde okuyan öğrencilerin sanayi iş birliği çerçevesinde mesleki tecrübe edinmeleri ve üretime katkı sağlamaları. Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve diğer sanayi kuruluşlarımıza sürekli görüşmekteyiz. Özellikle sanayimizde ara eleman eksikliği olduğunu biliyoruz. İnşallah bu protokol uygulamaya geçtiğinde ihtiyaçlar giderilecek. Sanayi ve üniversite iş birliği için çok önemli bir adım olduğunu düşündüğüm protokolün herkese katkısı olmasını temenni ediyorum. Amaçlarımızdan biri de öğrencinin mezun olduktan sonra Bilecik’te kalması. Dışarıdan gelen nitelikli elemanları şehrimizde tutabilmek bizim için çok önemli. Bu protokolden Bilecik kazanacak” ifadelerini kullandı.

 

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise, imzalanacak protokolle gençlerin çalışacakları kurumlarda mesleki tecrübe edineceğini, kurumların da gençlerin enerjisinden faydalanacağını söyledi. Gençlerimizin ülkemizin en büyük sermayesi olduğunun altını çizen Yağcı; “Bu sermayemizi en iyi şekilde kullanmaya çabalıyoruz. Onlara bir taraftan teorik eğitim verilirken diğer taraftan da aldıkları eğitimi uygulamak için kamu ve sanayi kuruluşlarında çalışmalarının sağlanması gerekiyor. Bu protokol pratiğe yönelik bir çalışma. Bilecik Belediye Başkanlığı olarak bu protokolde payımız olduğu için gurur duyuyoruz. İnşallah bundan hem gençler hem de kurumlar faydalanacak. Bizler gençlerin enerjisinden, gençlerde bizlerin tecrübelerinden faydalanacak. İnşallah uzun yıllar şehrimize ve gençlerimce katkı sağlayacak bir protokol olur” dedi.

 

3+1 uygulamasının Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından desteklendiğini belirten Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay, hayata geçirilecek proje ile öğrencilerin kazandıkları tecrübelerle iş hayatlarına devam edeceklerini söyledi. Staj dönemi hakkında bilgi veren Özbay, “İşyerinin getirdiği yükümlülükler ne ise öğrencilerimiz o yükümlülüklere uymak zorunda. Bizler de hocaları olarak bunları denetleyeceğiz. Güzel bir program olacağına inanıyorum. O yüzden canı gönülden titizlikle üzerinde durduk. Şehrin kalkınmasına öncülük edeceğine inanıyorum. Bizim yetiştirdiğimiz öğrenciler başka yerlere gitmesinler. Biz kendimize inanıyoruz. Teknik alanlarda ve sosyal alanlarda başarılıyız ama biz bunu sanayi ile de pekiştirmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

 

İmza töreni, protokolün paydaşları olan Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ve TSO Başkanı Mefail Ateş’in iyi niyet temennilerinin ardından imzaların atılmasıyla sona erdi.