Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin hibesiyle inşaatına başladığımız Mühendislik Laboratuvarının temel atma töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış programıyla başlayan törene, Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay ev sahipliği yaptı.

 

Törenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, Üniversitemize Mühendislik Laboratuvarı hediye eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve projenin hayata geçirilmesi için yoğun mesai harcayan Bilecek Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mefail Ateş’e ve çalışma arkadaşlarına minnet ve şükranlarını arz etti. Projenin iş adamları tarafından örnek alınması gerektiğini belirten Rektör Taş, yakın bir zamanda Mühendislik Fakültemizin diğer bölümleri, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Fen Bilimleri için lisans ve lisansüstü laboratuvar ve ar-ge merkezinin inşaatına da başlanacağının müjdesini verdi. Rektör Taş konuşmasına, “Akademik kadrosunu nicelik ve nitelik açısından güçlendiren Üniversitemiz bu ve bundan sonra yine sizlerin destekleri ile kurulacak yeni laboratuvarlarla ulusal ve uluslararası alanda adından sıkça söz ettirecek, Bilecik’e ve bölgemize önemli katkılar sunmaya devam edecektir” ifadeleriyle son verdi.

 

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Gülümbe Kampüsü içerisinde yapımına kısa süre önce başlanan Mühendislik Laboratuvarının temel atma törenine geçildi. İl Müftüsü Necati Akkuş’un okuduğu duanın ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Milletvekilleri Halil Eldemir ve Yaşar Tüzün, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bilecik TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mefail Ateş çimento butonuna basarak töreni sonlandırdılar. Törene Bilecik ve çevre illerden çok sayıda kurum ve kuruluşun yöneticisinin yanı sıra Bilecik Muhtarlar Derneği üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Üniversitemizin idari ve akademik personeli katıldı.

 

Şubat 2018’de tamamlanması planlanan 4 milyon 100 bin TL ihale bedelli Mühendislik Laboratuvarı 1113m2 oturma alanında toplam 3342 m2 alana sahip olacak. Bodrum, zemin ve birinci kattan oluşacak binanın bodrum katında; 1 adet sığınak, 1 adet su deposu, 1 adet arşiv, bölümlere ait 4 adet depo, zemin katında; 3 adet atölye, 3 adet laboratuvar ve 6 adet ofis, birinci katında ise; 6 adet laboratuvar ve 9 adet ofis bulunacak ve Üniversitemizin ar-ge çalışmalarına güç katacak.