Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, 11 Ekim Çarşamba günü BŞEÜ Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşti. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Cumhuriyetimizin kurulması ve korunmasında ve terör eylemlerinde şehit düşenler için saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve Üniversitemizin tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti.

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen törene; Bilecik Vali Vekili Mehmet Taşdöğen, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Kamil Kaya, YÖK Üyesi Prof. Dr. Hayati Develi, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Hazer ve Prof. Dr. Nurgül Özbay, Ak Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, CHP İl Başkanı Metin Yaşar, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi senato üyeleri, daire başkanları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

 

Törende kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş davetlileri selamlayarak başladığı konuşmasında, Üniversitemizin 500’ün üzerinde akademik ve 262 idari personeli, 136 programda eğitim gören toplam 18.130 öğrencisiyle büyük bir aileye dönüştüğünü söyledi. Lisans programlarında doluluk oranımızın %84 olduğunu ifade eden Rektör Taş, bu yıl yerleştirmelerde yaşanan kontenjan boşluklarının sadece Üniversitemizde değil köklü bazı üniversiteler dışında tüm üniversitelerde yaşandığı belirtti.

 

“3+1 eğitim modeline başladık, 7+1 için çalışmalarımız devam ediyor”

 

Yaklaşık iki yıl önce göreve başladığı dönemde, 3+1 ve 7+1 Eğitim Modeli olarak ifade edilen, öğrencilerin eğitimlerinin bir dönemini işyerlerinde uygulamalı eğitim yaparak geçirdikleri sistemin önemine vurgu yaptığını hatırlatan Rektör Taş, “Bu gereklilik çerçevesinde yapmış olduğumuz çalışmaların sonucu olarak bu yıl Meslek Yüksekokullarımızda 3+1 eğitim modeline başladık. Bu süreçte bizimle birlikte olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu uygulamanın bir devamı olarak Fen ve Mühendislik Fakültelerinde de uygulanmak üzere 7+1 eğitim modeli üzerindeki çalışmalarımız devam etmektedir.” açıklamasını yaptı.

 

“Üniversitemiz 77 üniversite içerisinde 52’nci sırada”

 

Son yıllarda öğretim elemanlarımızın akademik çalışmalarında nitelik ve nicelik açısından ciddi bir artış görüldüğünü belirten Rektör Taş, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarının ortaya koyduğu Üniversite Değerlendirme İndeksi sonuçlarına dikkat çekti. URAP verilerine göre, 2000 yılından sonra kurulan Üniversiteler sıralamasında 2015 yılının verileriyle oluşturulan sıralamada Üniversitemizin 54 üniversite arasında 52’nci iken, 2016 yılının verileriyle oluşturulan sıralamada 77 üniversite içerisinde 52’nci sırada yer aldığını söyleyen Taş, “Akademik kadrolarımızın gayret ve çalışmalarına paralel olarak önümüzdeki yıllarda daha üst sıralara tırmanacağımızdan hiçbir şüphem yoktur.” ifadelerini kullandı.

 

“AR-GE çalışmalarına destek ve yatırımlarımız artarak devam ediyor”

 

Bilim ve teknolojide ilerlemenin AR-GE ve inovasyon sayesinde mümkün olduğunu, Üniversitemizin AR-GE çalışmalarına dair destek ve yatırımları da artarak devam ettiğini belirten Rektör Taş, konuşmasına şöyle devam etti: “Bir önceki yılı dikkate aldığımızda Bilimsel Araştırma Projelerine ait bütçemizi 2 katına çıkardık. Bilimsel Araştırma Projeleri Hazırlama, Değerlendirme ve Uygulama Yönergesinde yaptığımız değişikliklerle öğretim elemanlarımızın daha fazla proje bütçesi alabilmelerini sağlayacak ve TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları gibi dış kurumlara proje sunmalarını teşvik edecek düzenlemeler getirdik. Proje destek miktarını 10.000 TL’den 90.000TL’ye kadar artırdık. Bugüne kadar farklı kurumların desteklediği AR-GE projelerinin bütçesi yaklaşık 7,5 Milyon TL'dir ve hâlen TÜBİTAK ve Avrupa Birliği'nin desteklediği projelerimiz devam etmektedir. Bilimsel / Sanatsal Etkinliklere Katılımı Destekleme Yönergesinde önemli değişikliklere gidildi. Öğretim elemanlarımız gerekli şartları sağladığı takdirde 5000 TL’ye kadar desteklenmektedir. Proje ve Patent Ofisimizin verilerine göre son 6 ayda yurt içi ve yurt dışı etkinliklere katılmak üzere toplam 333 başvuru desteklenmeye uygun görülmüştür. Hepiniz takdir edecektir ki değişim ve gelişim zaman almakta ve bir ön hazırlık gerektirmektedir. Çok yakın gelecekte hepimizin özlediği, istediği ve beklediği başarıların geleceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

 

“MARAL, sanayicilerin ihtiyaç duyduğu analizleri yapabilir duruma gelecek”

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı MARAL’ın Üniversitemizin ve sanayinin ihtiyaç duyduğu test, analiz ve karakterizasyonları yapabilecek altyapıya sahip olduğunu ifade eden Rektör Taş; “Bu laboratuvarları, Uygulama ve Araştırma Merkezi statüsüne kavuşturduk. Kalkınma Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda bu merkezin bir binaya kavuşması ve daha modern cihazlarla donatılarak akredite edilmesi için 6 milyon TL’lik bütçe temin edilmiştir. Hedefimiz bu bina ile Bilecik’te sanayicilerin ihtiyaç duyduğu analizleri yapabilir duruma gelmektir.” açıklamasında bulundu.

 

“İlimize yabancı uyruklu, kaliteli ve bizlere değer katacak öğretim elemanlarını kazandırmaya devam edeceğiz.”

 

Bir üniversitenin uluslararasılaşmasındaki en önemli ayaklardan birinin öğrenci ve araştırmacılarının yabancı dil yeterliliği olduğunu söyleyen Rektör Taş, “Bu bilinçle Üniversitemizde lisans öğrencileri için Eylül 2016’da isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi verilmeye başlandı. İlk yıl 120 öğrenci ile başladığımız bu eğitime 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 200 öğrenci ile devam edilmektedir. Her yıl hazırlık eğitimi alan öğrenci sayısını artırmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca Akademik personelimizin dil eğitimi için bir proje gerçekleştirilmiş ve 20 öğretim elemanı 2017 yazında yurt dışına gönderilmiştir. Aynı proje çıktıları değerlendirilerek daha etkin bir şekilde devam edecektir. Ayrıca Üniversitemiz bünyesinde son bir yılda yabancı uyruklu 7 öğretim elemanı sözleşmeli olarak istihdam edilmiş ve öğrencilerimizin yabancı öğretim elemanlarından ders almaları sağlanmıştır. Mümkün olduğunca üniversitemize ve ilimize yabancı uyruklu, kaliteli ve bizlere değer katacak öğretim elemanlarını kazandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

“2. etap yerleşke planının hazırlandı”

 

Mevcut durumu ile yerleşim planı tamamlanan kampüs alanımızın artan öğrenci ve öğretim elemanı sayısı nedeni ile ihtiyaçlara cevap veremez duruma geldiğini ifade eden Rektör Taş, ihtiyaç duyulan yeni yapılanmanın devam edebilmesi için 2. etap yerleşke planının hazırlandığını, bu plan çerçevesinde bütçesi Üniversitemiz imkânlarıyla karşılanmak üzere, 14 parseli kapsayan 84.594 m²’lik alan için Kalkınma Bakanlığından olur alındığını sözlerine ekledi. Rektör Taş, Üniversitemiz Fen ve Mühendislik Bilimlerini ihtisaslaşma noktasında bir araya getirecek öğretim elemanı ofisleri, derslik ve AR-GE laboratuvarlarının yer alacağı 27.000 m2’lik bir alana sahip olan Merkezî Derslik Binası projesi tamamlandığını ve ihale aşamasına gelindiğini belirterek, bu binanın Üniversitemizin ileride üreten, rekabetçi ve lider vizyonunun ortaya konmasında önemli bir rol üstleneceğini ifade etti. Rektör Taş konuşmasının devamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Üniversitemize hibeyle yaptırdığı Mühendislik Laboratuvarı için Birlik Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkürlerini sundu.

 

“Hiçbir terör örgütü ülkemizi, vatanımızı, milletimizi ve devletimizi bölmeye muvaffak olamayacaktır”

 

Konuşmasının sonunda öğrencilerine seslenen Rektör Taş; “Ülkemizin geleceğini oluşturacak bireyler olarak sizlerden beklentimiz yüksektir. Üniversiteler tam da sizin özgür düşünmenizi, üretmenizi, paylaşmanızı ve fikirlerinizi hoşgörüyle tartışmanızı sağlayan kurumlardır. Gayretli çalışmalarınız, şevk ve heyecanınız ile elde edeceğiniz başarılar aklın ve bilimin rehberliğinde bu kurumlarda yeşerecektir. Unutmayalım ki 15 Temmuz’da, FETÖ terör örgütü liderinin peşine takılan akıl, irfan ve bilim yoksunu bir grup hainin gerçekleştirdiği darbe girişimi aklı ve bilimi rehber edinen siz sevgili gençlerimizin imanında erimiştir. Siz ve sizin gibiler var oldukça hiçbir terör örgütü ülkemizi, vatanımızı, milletimizi ve devletimizi bölmeye muvaffak olamayacaktır.” ifadelerini kullandı. Rektör Taş konuşmasını, 2017-2018 Akademik Yılı’nın tüm öğrencilerimize, akademisyenlerimize, idari personelimize, şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederek sonlandırdı.

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, Bilecik Vali Vekili Mehmet Taşdöğen, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın konuşmalarının ardından, YÖK Üyesi Prof. Dr. Hayati Develi’nin yılın ilk dersini vermesiyle devam etti. Açılış töreni, Üniversitemiz bölümlerine birincilikle giren öğrencilere hayırsever bir iş adamı tarafından verilen burslar takdim edilmesinin ardından sona erdi.