Üniversitemizin uluslararasılaşma politikaları çerçevesinde hayata geçirilen Akademik Personel Yabancı Dil Destek Programı (ADEP) bünyesinde Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen 20 akademisyenimiz, yurda dönüşlerinin ardından bir değerlendirme toplantısına katıldı. Senato Odası’nda düzenlenen toplantıda Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay, Genel Sekreter Doç. Dr. Cihan Darcan ile Yabancı Diller Bölüm Başkanı ve ADEP Koordinatörü Okt. Kadir Berk de yer aldı


Akademisyenlerin yurt dışında geçirdikleri 2 aylık süreçte yaşadıkları deneyimlerin dinlendiği toplantıda, ADEP’in geliştirilmesine yönelik görüşler masaya yatırıldı.  Yapılan değerlendirmelerde, yurtdışı eğitiminin yabancı dil konuşma ve yazma becerilerini geliştirmenin yanında, farklı kültürlerle tanışarak dünya görüşünün gelişmesine önemli katkılarda bulunduğu ifade edildi. Toplantıda, Üniversite bünyesinde bir dil kulübü kurulması ve kulüp bünyesinde gerçekleştirilecek faaliyetlerle İngilizce konuşma pratiğinin sürdürülmesi yönünde bir tavsiye kararı alındı.

 

ADEP kapsamında yurt dışına giden akademisyenlerden olan Üniversitemiz Genel Sekreteri Doç. Dr. Cihan Darcan toplantıda yaptığı kısa değerlendirmede, Türk akademisyenlerin yurt dışında başarılı olmalarının önündeki engellerden birisinin, hatta en önemlisinin yabancı dil olduğunu, bu nedenle dil eğitimine son derece önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Darcan, yurt dışında geçirilen süre boyunca öğrenilenlerin kalıcı olması için yurda dönüş sonrası muhakkak devam niteliğinde bir eğitim verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

ADEP Koordinatörü Okt. Kadir Berk ise, yurtdışı eğitiminin ardından akademisyenlerimizin İngilizce konuşma seviyelerinde ciddi bir artış olduğunu gördüklerini belirterek, Projenin katkılarının ilerleyen zamanlarda öğretim üyelerimizin de gayretleri ile daha da artacağını beklediklerini ifade etti.

 

Toplantıya katılan akademisyenler, kendilerine sunulan bu fırsatın nedeniyle başta Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş olmak üzere Üniversite yönetimine teşekkürlerini ilettiler. Rektör Taş da akademisyenlerimize dil becerilerini geliştirmeleri için yurtdışı eğitim imkanı sunmaktan son derece mutluluk duyduklarını ifade ederek, Programın bundan sonraki dönemlerde de devam edeceğini söyledi. Değerlendirme toplantısı hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.