Üniversitemiz Sürekli Eğitim Merkezi 10 Kasım anma programları kapsamında, Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Koylu’nun konuşmacı olarak katıldığı, “Atatürk ve Cumhuriyet’in Kazanımları” konulu bir konferans düzenledi.

 

Konuşmasına Osmanlı döneminde Avrupa ülkelerine verilen imtiyazları ve bu imtiyazların sonuçlarını anlatarak başlayan Koylu, bu ülkelerin amacının Türkleri Avrupa’dan atmak olduğunu ve halen bu amaç doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi. Kurtuluş Savaşı’nın tüm dünyaya emperyalizme karşı bir mücadele verilebileceğini ve bu mücadelenin kazanılabileceğini kanıtladığını belirten Koylu, “Kurtuluş Savaşı dünyadaki sömürülen uluslara örnek olmuştur. Bu nedenle, emperyalizm Mustafa Kemal’den hoşnut olmaz. Bu yüzden AB uyum süreçlerinde ‘anayasanızdan Türk kavramını kaldırın’, ‘okullarınızdan Atatürk resmini kaldırın’ gibi taleplerde bulunuyorlar” dedi.

 

 “Lozan Türkiye’nin bağımsızlık senedidir” diyen Koylu, Lozan sonrası İkinci Meclis’le birlikte devrim süreçlerinin başladığını hatırlattı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Atatürk Devrimleri’yle kazandıklarını şöyle özetledi; “Bir kere bağımsız bir devlette yaşama hakkı kazandık. Sevr Anlaşmasında bize Orta Anadolu’da küçücük bir toprak parçası bırakılmışken, Trakya’yı, Ege’yi, Akdeniz’i kazandık. Devletlerle eşit ilişkileri kazandık. Medeni kanunla yönetilen, kadınların eşit yurttaş olduğu çağdaş bir Türkiye kazandık. Bugün burada kızlı erkekli bir arada oturmayı kazandık. Okuma oranları erkeklerde %7 kadınlarda binde 3 iken, harf devrimiyle birlikte okuma oranı tavan yaptı. Okuyan, gelişen, üreten bir Türkiye kazandık.”

 

İlgiyle takip edilen konferansın ardından Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci tarafından Doç. Dr. Zafer Koylu’ya üniversitemizin anı tabağı takdim edildi. 9 Kasım akşamı gerçekleşen konferansa, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay, akademik ve idari personelimiz ve aileleri ile Üniversitemizden ve Osmangazi Üniversitesi’nden çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Konferans videosu için: 

https://youtu.be/K89v_UKLEIQ