Bilecik Valisi Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Küresel Siyaset Kulübü’nün davetlisi olarak geldiği Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. İktisat doçenti olan Vali Büyükakın’ın söyleşisini, çoğunluğu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi çok sayıda dinleyici takip etti.

 

Konuşmasında ülkelerin ekonomik ve siyasal yapılarından örnekler veren Vali Büyükakın, birer mimari tasarıma benzettiği bu yapıların başarılı ya da başarısız olma nedenlerini örneklerle anlattı. İİBF öğrencileri için ders niteliği taşıyan söyleşide, Vali Büyükakın gerek akademik kimliği gerekse idarecilik geçmişinin verdiği tecrübelerle, değerli bilgileri öğrencilerle paylaştı. Söyleşinin sonunda gelecekte başarılı olacak ülkelerin profilini çizen Büyükakın, konuşmasına şu sözlerle son verdi:

 

“Geleceğin dünyası eğitimi en başarılı şekilde dünya standartlarında verebilen ve bunu topluma yayan, teknolojiyi üreten ve hızlı şekilde uygulamaya geçiren ama ruhunu kaybetmeyen ülkelerin olacak. Ve umarım ülkemizin de bu konudaki eksikleri hızlı bir şekilde tamamlanarak, geleceğin dünyasında Türkiye de güçlü bir şekilde yerini alacak.”

 

Danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Yavuz Cankara’nın yaptığı Küresel Siyaset Kulübü tarafından organize edilen söyleşi, 21 Kasım 2017 tarihinde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğin sonunda Vali Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dursun Hazer tarafından Üniversite anı tabağı hediye edildi.

 

Söyleşinin videosu için: https://youtu.be/0OP2ULc6fMU