Üniversitemiz Hemşirelik ve Sağlık Kulübü, 03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında bir panel düzenledi. Başkanlığını Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hülya Saray Kılıç’ın üstlendiği panele konuşmacı olarak Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Selda Urhan ve Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü personeli Sevil Durak katıldı.

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fadime Özdemir Koçak, organ bağışının öneminden ve bir başkasına hayat vermenin mutluluğundan bahsetti ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Açılışta konuşan Bilecik İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Burak Öztop ise ülkemizde kadavradan organ naklinin istenen düzeyde olmadığını belirtti ve organ bağışına her an herkesin ihtiyaç duyabileceğini hatırlattı. Öztop sözlerine “Organlarımızı toprağa götürmeyelim” diyerek son verdi.

 

Organ Bağışı Panelinin ilk konuşmacısı olan Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Eski GATA) Organ Nakil Koordinatörü Selda Urhan, organ bağışının geçmişten günümüze gelişim sürecini anlatarak başladığı konuşmasında konuyla ilgili birbirinden önemli bilgiler verdi. Organ bekleyen hastaların fotoğrafları eşliğinde sunum gerçekleştiren Urhan, halk arasında çok sık karıştırılan beyin ölümü ve bitkisel hayat arasındaki farkları anlattı. Organ nakli için kişinin yoğun bakım ortamında beyin ölümünün gerçekleşmesinin gerektiğinin altını çizen Urhan, beyin ölümünün tıbben, hukuken ve dinen ölüm olarak kabul edildiğini ve dünyada bu tanı koyulduktan sonra hiçbir hastanın geri dönüşüne rastlanılmadığını ifade etti.

 

Panelin ikinci konuşmacısı olan Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü personeli Sevil Durak konuşmasına Türkiye Organ Ve Doku Bağış Sistemi’ni (TODBS) anlatarak başladı. Durak konuşmasında Bilecik’te organ bağışıyla ilgili yürütülen faaliyetlerden ve eğitimlerden örnekler verdi.

 

Sunumların ardından geçilen soru cevap bölümünde dinleyiciler merak ettikleri soruları konunun uzmanlarına sorma fırsatı yakaladı. Panelin sonunda Selda Urhan’ın “Aranızda organ bağışında bulunmayı düşünen var mı?” sorusuna, salonun büyük bölümünün elini kaldırarak cevap vermesi panelistlerce memnuniyetle karşılandı. 3 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz İİBF konferans Salonu’nda gerçekleşen panelin ardından fuaye alanına kurulan stantta organ bağışı başvuruları kabul edildi.