Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Mindivan, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün düzenlediği Bilim ve Tarih Sohbetleri’nin konuğu oldu. Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Çalışma Grubu Üyesi ve Bilecik İl Temsilcisi olan Prof. Dr. Harun Mindivan, ‘Ürün ve Teknoloji’ başlıklı konferansında, ticari başarı yakalayan yeni ürünler elde etmek için izlenebilecek yolları ve akademik ortamdan alınan temel yetkinliklerin teknolojiye dönüşüm sürecini detaylarıyla ortaya koydu. Günümüz dünyasında ülkelerin zenginleşmesi için tek yolun ihracat olduğunun altını çizen Mindivan, Türkiye’de kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılanın, son 15 yılda 4 bin dolar seviyesinden 10 bin dolar seviyesine çıktığını ancak burada orta gelir eşiğine takıldığını söyledi. ‘Elimizdeki teknolojiyle varabileceğimiz düzey bu’ diyen Mindivan, bu eşiğin aşılması için yapılması gerekenin beyin gücüne dayalı üretim anlayışının benimsenmesi olduğunu belirtti.

 

“Ülkemizin sadece bir üretim üssü olmaktan çıkıp, fikri mülkiyeti bize ait olan, ileri teknoloji içeren ürünleri üreten bir konuma gelmesi gereklidir” diyen Prof. Dr. Harun Mindivan, yerli akademisyenlerin ortaya koyduğu temel yetkinliklere dayalı teknolojiler geliştirmeye çalışılması gerektiğini söyledi. Ürün geliştirme konusunda da tavsiyelerde bulunan Minidivan; ticari başarının anahtarının ürünleri pazar istekleri doğrultusunda şekillendirmek olduğunu, lisans altında üretilebilecek bir üründen yalnızca üretim emeğinin karşılığının kazanılabileceğini, her ürüne uygun bir teknoloji olduğunu, gereksiz ileri teknoloji ile ürünün maliyetini yükseltilip rekabet olanağının düşürülmemesi gerektiğini ve orta gelir eşiğini aşmak için teknolojisi ‘sıfırdan’ oluşturulacak ürünler üretilmesinin şart olduğunu ifade etti.

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda 23 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşen konferansın sonunda Prof. Dr. Harun Mindivan’a Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Bayram Kaya tarafından Üniversitemizin anı tabağı hediye edildi.

 

Konferansın videosu için: https://youtu.be/7q_4D9JxMHw