Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü (ADK) tarafından düzenlenen Aydınlanmadan Postmodernizme Bilim ve Sanat konulu söyleşi, 22 Kasım 2017 tarihinde İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Söyleşiye konuşmacı olarak Bilim ve Ütopya Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Emrah Maraşo ve Teori Dergisi Yazı İşleri Müdürü Cemil Gözel katıldı.

 

Söyleşinin ilk konuşmacısı Emrah Maraşo, akılcı düşünce ve bilimin Batı toplumunda yaşadığı gelişim sürecinden örnekler vererek başladığı konuşmasında, günümüzde bilimin ticarileştirilmeye ve üretim odaklı bir hale getirilmeye çalışıldığını söyledi. Bilim kavramı ekseninde yaşanan tartışmalara da değinen Maraşo, “Bilimin diğer bilgi türlerine üstünlüğüne yönelik bir tartışma, sadece Yeni Ortaçağ diye tabir ettiğimiz sistemin önünü açar. Bilim geleceği kurmak içindir. Başka bir şey için de değildir” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmasını konunun sanat boyutu üzerine kuran Cemil Gözel ise dayatılan estetik yargılar sonucu Türk edebiyatının gün geçtikçe yozlaştığını dile getirdi. Son dönemde tanınırlığı artan bazı yazarlarla Türk edebiyatının klasikleşmiş isimlerinin metinlerini karşılaştıran Gözel, “Burada biz okurlara büyük görev düşüyor. Biz ne verilirse alan değil ne istediğini bilen kişiler olmak durumundayız. Ancak bu şekilde bu yozlaşmanın önüne geçebiliriz” dedi.

 

İlgiyle dinlenen söyleşinin ardından salondaki dinleyiciler konuyla ilgili görüşlerini dile getirip merak ettikleri soruları sorma fırsatı yakaladılar. Etkinliğin sonunda ADK Başkanı Metehan Demir tarafından konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edildi. 

 

Emrah Maraşo'nun sunumu: https://youtu.be/UcJzTViPseU

Cemil Gözel'in sunumu: https://youtu.be/cwxNGr3AkhY