Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Osmanlı Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Yrd. Doç. Dr. Sait Başer’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Hangi Osmanlı!’ başlıklı bir konferans düzenledi. Etkinliğin açılışında konuşan Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Önal, ilk konferanslarını düzenlemenin mutluluk ve heyecanını yaşadıklarını söyledi ve Başer’i Üniversitemize davet eden Yrd. Doç. Dr. Dilara Uslu’ya teşekkür etti. Başer hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Önal, “Biyografiye sığmayan alimlerimizden” ifadesini kullandı ve kendisini şu sözlerle anlattı:

 

“Sait Başer Hocamız tarihe zor sorular sormayı seven hocalarımızdan. Tarihi sadece anlatmak değil anlamak üzerine vakfedilmiş bir ömrün sahibi olan hocalarımızdan. Tarihi anlatmak çoğu zaman sadece bilgiyi nakletmekten ibaret kalıyor ve tarihi sadece ders kitaplarına veya sınıfa sığdırıyor. Tarihle hemhal olmakta sıkıntı yaşıyoruz. Sait Hocam tarihin zor kısmına, İbn-i Haldun’un söylediği şekliyle asıl tarih olan, tarihin batıni kısmına dikkatimizi çekiyor. Sait Hocam tüm ömrünü Oğuz’un soyunu uyandırmaya, Oğuz’un soyuna nereden geldiğini anlatmaya, kaynaktan korkmadan, popülariteye sürüklemeden bir bilim insanı titizliğiyle çalışmış isimlerden.”

 

22 Kasım 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa öğrenciler ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi. Etkinlik sonunda Dr. Sait Başer’e Yrd. Doç. Dr. Dilara Uslu ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Önal tarafından üniversitemiz anı tabağı ve hediyeleri takdim edildi. Programa katılanlar söyleşinin ardından Başer’e kitaplarını imzalatma fırsatı yakaladı. 

 

Konferans videosu için: https://youtu.be/_cTSFZivm7A