Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tarafından düzenlenen Bilecik’in Biyoçeşitliliği Konferansı, 28 Şubat 2018 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konuşmacı olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Atila Ocak ve Prof. Dr. Naime Arslan’ın katıldığı konferansta, basımı Üniversitemiz ve Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üstlenilen ‘Bilecik Florası – Orijinal Fotoğraflarla 1078 Tür’ isimli kitabın lansmanı da gerçekleşti.

 

Programın açılışında konuşan Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Darcan, kendisinin Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden hocaları olan Atila Ocak ve Naime Arslan’ı Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Her iki hocanın da alanlarının duayenlerinden olduğunu ifade eden Darcan, konferansın özellikle Moleküler Biyoloji Bölümü öğrencilerine fayda sağlayacağına inandığını söyledi. İlgiyle dinlenen konferansta, bitki biyoçeşitliliği uzmanı Prof. Dr. Atila Ocak ve omurgasız hayvanlar biyoçeşitliliği uzmanı Prof. Dr. Naime Arslan, Bilecik’te yayılış gösteren canlılarla ilgili kapsamlı birer sunum gerçekleştirdi.

 

Konferansta, Prof. Dr. Atila Ocak, Öğr. Gör. Dr. Derviş Öztürk ve Zir. Müh. İsmail Kara tarafından hazırlanan, basımı Üniversitemiz ve Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üstlenilen ‘Bilecik Florası – Orijinal Fotoğraflarla 1078 Tür’ kitabının tanıtımı da gerçekleşti. Kitapla ilgili bilgi veren Derviş Öztürk, Bilecik çalışmalarına 2008 yılında başlandığını ve 6 yıl süren saha çalışmalarının ardından 2 yıllık bir kitaplaştırma süreci sonunda kitabın baskıya hazır hale getirildiğini söyledi. Öztürk, kitapta bitki isimlerinin Latincelerinin ve Türkçelerinin bulunduğunu, Türkçe isimler için ise kaynak olarak Türkiye Bitkileri Listesi kitabının kullanıldığını söyledi. Prof. Dr. Atila Ocak ise, Bilecik sınırları içerisinde 1300’e yakın tür bulunduğunu, Bilecik Florası kitabında bu türlerin 1078’inin yer aldığını söyledi ve kitabın Bilecik tarihine damga vuracak, çok önemli bir kaynak kitap olduğunu ifade etti.

 

Programın sonunda BŞEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Darcan tarafından Prof. Dr. Atila Ocak ve Prof. Dr. Naime Arslan’a birer anı tabağı hediye edildi. Programın ardından Bilecik’te bulunan bitki ve hayvanların fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti.

 

Programın videosu için: https://youtu.be/gNZqSMp831g