İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, Arkeoloji Bölümü’nün davetlisi olarak geldiği Üniversitemizde ‘Yenikapı Batıkları – Enkaz, Kazılar ve Gemileri Anlamak’ başlıklı bir konferans verdi. Su altı arkeolojisi alanında ülkemizin en önemli isimlerinden olan Prof. Kocabaş, 2004 yılında İstanbul Yenikapı’da gerçekleşen Marmaray kazı çalışmaları sırasında bulunan Theodosius Limanı ve içindeki 37 batıklı dünyanın en büyük Orta Çağ gemi buluntu topluluğunun ortaya çıkartılış öyküsünü dinleyicilerle paylaştı.

 

Liman arkeolojisi alanında dünyanın en önemli kazılarından biri olan Yenikapı kazılarının 2005 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından başlatıldığını belirten Prof. Kocabaş, 20’nin üzerinde Üniversite ve enstitüyle beraber yürütülen kazılarda 600 ila 1000 kişi arasında değişen bir işçi kadrosunun ve 50 kişilik uzman ekibin görev aldığını söyledi. İstanbul gibi bir metropolün göbeğinde devam eden kurtarma kazısında zamana karşı bir yarış verildiğini belirten Kocabaş, 8 yıl boyunca yaz-kış devam eden kazılarda ekiplerin zaman zaman 24 saat esasına göre çalıştığını, bu anlamda Yenikapı kazılarının normal bir arkeolojik kazıyla karşılaştırıldığında 45-50 senelik bir çalışmaya karşılık geldiğini ifade etti.

 

Yenikapı kazılarında faydalanmak üzere dünyada yapılan batık gemi arkeolojik çalışmalarını incelediklerini ve yeni bir belgeleme sistematiği oluşturduklarını belirten Prof. Kocabaş, klasik metotların yanında yeni yöntemler de geliştirdiklerini, total station cihazını batık belgeleme işine adapte ettiklerini ve bu sayede parçaların 3 boyutlu çizimlerini elde ettiklerini söyledi. Arkeolojide belgelemenin son derece önemli olduğunu vurgulayan Kocabaş, kazılar esnasında 1 milyon kare, laboratuvar çalışmaları esnasında ise 400 bin kare olmak üzere yaklaşık 1.5 milyon kare fotoğraf çekildiğini ifade etti. Kocabaş, Yenikapı kazıları sonucunda ortaya çıkan dünyanın en büyük antik gemi koleksiyonunun yakın zaman sonra kurulacak Yenikapı Arkeoloji Müzesi ve Arkeoparkı’nda sergileneceğini sözlerine ekledi.

 

Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, 14 Mart 2018 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen Arkeoloji Sohbetleri kapsamında gerçekleştirilen konferansın sonunda akademisyen ve öğrencilerin kazıyla ilgili sorularını yanıtladı. Konferansın sonunda Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üye. Murat Türkteki tarafından Prof. Kocabaş’a Üniversitemizin anı tabağı hediye edildi.

 

Konferansın Videosu: https://youtu.be/8d3U1Q5M0FQ