Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak enstitü ve yüksekokul kurulması, bazı yüksekokul ve enstitülerin de kapatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmî Gazete'nin 14.02.2019 tarihli sayısında yayımlandı. Buna göre, Üniversitemiz bünyesinde Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmasına onay verilmiş oldu. 4 yıllık fakülteyle eşdeğer olacak Yüksekokulun çatısı altında İngilizce Hazırlık eğitiminin yanında, Modern Diller Bölümü bünyesinde üniversitemizin, bölgemizin ve kentimizin ihtiyaçları doğrultusunda Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Rusça dillerinde eğitim verilmesi planlanıyor. 

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne bağlı ön lisans ve lisans programlarında yabancı dil servis derslerini yürütmek üzere Rektörlüğe bağlı bir bölüm olarak 2007 yılında kurulan Yabancı Diller Bölümü 2016 yılında İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık sınıflarında lisans eğitimi öncesinde yoğun İngilizce eğitimi vermeye başladı. 2018 yılında ise Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencilerine lisansüstü eğitimleri öncesi yoğun İngilizce eğitimi vermeye başlayan Bölüm, aynı zamanda Dil Destek Ofisi ve Akademik Personel Dil Eğitimi Projeleri ile (2017 ve 2018) üniversitemizin bilimsel çalışmalarına ve uluslararasılaşma politikalarına çok yönlü olarak katkı sağlamaya devam ediyor. 

 

Bu kararın Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi için önemli bir adım olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, yabancı dil olarak İngilizcenin tüm dünyada bilim üretmenin en önemli araçlarından bir tanesi haline geldiğini, üretilen bilginin bilim dünyasında yer bulabilmesi ya da uluslararası toplantılarda kurumumuzu ve ülkemizi temsil edebilmek için İngilizce bilmenin son derece önemli olduğunu vurguladı. Rektör Taş açıklamalarına şöyle devam etti: “Yabancı Diller Bölüm Başkanlığımız üniversitemizin öğrenci ve akademik personeline İngilizce ve Almanca ile ilgili destek vermenin yanında Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi vasıtasıyla tüm Bilecik halkına yönelik çeşitli dil kursları düzenlemektedir. Ayrıca, Milli Eğitim Müdürlüğü ile üniversitemiz arasındaki işbirliği protokolü kapsamında Bilecik ilindeki çeşitli okullarla ortak dil projeleri yürütülmekte, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda öğrenim görmekte olan çocuklarımız bu imkanlardan faydalanmaktadır. Yabancı Diller Yüksekokulu kurulduğunda bu tür işbirliği ve faaliyetler daha geniş kesimlere ulaşacaktır. Bu manada, bu kararın başta üniversitemiz olmak üzere Bilecik iline ekonomik ve kültürel açıdan katkısının olacağına inanıyor, Yüksekokulunun kurulmasında gayretlerinden ötürü Yabancı Diller Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Kadir Berk’e ve emeği geçen tüm personele teşekkür ediyorum”.