Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı tarafından, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen ‘Çanakkale Neden Geçilemedi?’ adlı konferans, 18 Mart Pazartesi günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Büyük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Ural’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nurgül Özbay da katıldı.

 

Konferansta, dünya tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilen Çanakkale Muharebeleri’ni işgalci güçlerin gözünden anlatan Ural, “Düşmanda imkân vardı Mehmetçik’te iman. Buydu Çanakkale’yi geçilmez kılan.” sözüyle, destansı savaşın kazanılmasının en önemli sebebinin vatan toprakları için canlarını feda eden kahraman Türk askerinin inancı olduğunun altını çizdi. Konuşmasını iki mektupla bitiren Ural; “Gelmiş geçmiş en büyük stratejist ve en büyük komutan.” olarak nitelediği Mustafa Kemal Atatürk’ün, Gelibolu’da ölen Anzak askerlerinin ailelerine yazdığı mektubu ve bir Anzak annesinin cevabını dinleyicilerle paylaştı. 

 

Konferansın sonunda Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Ural’a Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nurgül Özbay tarafından anı tabağı ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Selma Göktürk Çetinkaya tarafından teşekkür belgesi hediye edildi. Konferans, Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencilerinden Yiğitcan Karacan’ın bağlaması eşliğinde, Dr. Öğr. Üyesi Selma Göktürk Çetinkaya’nın seslendirdiği Çanakkale türküleri ile sona erdi.