Üniversitemiz Acil Durum Planları, Sivil Savunma Ekipleri, İş Güvenliği Ekiplerinde ihtiyaç duyulan ve İlk Yardım Yönetmeliği gereğince çalışan sayısının en az %5’inin İlk Yardımcı Sertifikası’na sahip olması gerekliliği için kurulan İlk Yardım Eğitim Merkezi (İEM), 27 Şubat 2019 tarihlerinde başlayan 16 saatlik Temel İlk Yardım Eğitimlerine gruplar halinde devam ediyor. 

 

Merkez Müdürü Cumhur Babaoğlu tarafından verilen 8 saat teorik 8 saat uygulamalı eğitimin sonrasında İEM ve İl Sağlık Müdürlüğü ortaklaşa gerçekleştireceği sınav ile başarılı olan personelimize Sağlık İl Müdürlüğünce onaylı İlk Yardım Sertifikaları ve İlk Yardımcı sertifikaları düzenlenecek. Üniversitemiz Personel Daire Başkanlığınca hizmet içi eğitime dahil edilen ilk yardım eğitimi; kısa vadede Üniversitemizin temel ilk yardımcı ihtiyacını karşıladıktan sonra, orta ve uzun vadede personelin ihtiyacına yönelik eğitimlerle devam edecek. 

 

İEM bünyesinde planlanan eğitimler arasında; bebeklerde ilk yardım, gebelik dönemi ilk yardım, sporda ilk yardım, afetlerde ilk yardım ve ilk yardım bilinçlendirme faaliyetleri gibi eğitimler yer alıyor. Ayrıca öğrencilerimize yönelik eğitimlerin planlaması da devam ediyor. İleriki dönemlerde özellikle yabancı uyruklu öğrencilerimize İngilizce ve Türkçe ilk yardım eğitimi ve bazı öğrenci topluluklarına da alanlarına yönelik ilk yardım eğitimi verilecek. İEM’in uzun vadede ilin İhtiyaçlarını karşılayabilecek modern ve çağdaş bir ilk yardım merkezi haline dönüştürülmesi de planlanıyor.