Özel gereksinimli çocukları suyla buluşturan Yüz Yüze Projesi, 4 Mayıs Cumartesi günü Pelitözü Gölpark’ta düzenlenen kapanış etkinliğiyle sona erdi. 2 ay süren proje kapsamında, zihinsel ve fiziksel engelli çocuklar özel eğitmen ve gözetmenlerin eşliğinde Bilecik Kapalı Yüzme Havuzunda yüzme eğitimi aldı. Bilecik’te gerçekleşen en geniş kapsamlı sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Yüz Yüze Projesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin yürütücülüğünde, Bilecik Belediyesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirildi. Gönüllülük esasına dayalı olan Projede; 40 öğrenci hekim kontrolünde, fizyoterapist ve alanında uzmanlaşmış yüzme antrenörleriyle birlikte, cankurtaran ve sosyal çalışmacı nezaretinde su içi egzersizler yaptılar. Üniversite öğrencilerinin de yer aldığı projede, özel gereksinimli çocukların su içi egzersizlerle zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlandı.

 

Proje hakkında değerlendirmede bulunan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Üniversite olarak sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini söyledi ve böylesine güzel bir projeyi hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.  İki ay önce başlayan projeyi sosyal medya üzerinden takip ettiğini ve çocukların gelişimlerini yakından izlediğini belirten Rektör Taş, projenin kurumların ortak hedefler için işbirliği içinde çalışmasına da çok güzel bir örnek olduğunu söyledi. Projenin ilk gününden bu yana desteklerini esirgemeyen başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Muharrem Kasapoğlu'na, Valimiz Sayın Bilal Şentürk’e, projenin açılış programına katılan Dünya Şampiyonu Motosikletçimiz Sayın Kenan Sofuğolu’na, Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Raif Zileli’ye, projenin paydaş kurumlarının başlarında bulunan değerli İl Müdürlerine, projede gönüllü olarak yer alan ve çocukları sevgi ve özveriyle eğiten tüm eğitmenlere teşekkürlerini sundu. Projenin çok önemli bir çıktısının da çocuklarını havuza getiren ailelerin tanışması olduğunu belirten Rektör Taş, kurulan bu arkadaşlıkların, sosyal çevrede benzer sorunlarla karşılaşan aileler arasında dayanışma ortamı oluşmasını sağladığının altını çizdi. Rektör Taş, projenin devam ettirilmesi için gerekli adımların atılacağının da müjdesini verdi. 

 

Gölpark’ta proje paydaşları ile katılımcı aileleri bir ayara getiren kapanış programında; Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız ve İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik tarafından öğrenci ve eğitmenlere başarı sertifikası takdim edildi.