Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından bu yıl 4’üncüsünü düzenlenen Kariyer Günleri, Kütahya Porselen San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral’ın konuşmacı olarak katıldığı açılış programıyla başladı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) konferans salonunda gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, Kariyer Günleri’nin öğrencilerin gelecek planları için çok önemli katkılar sağladığını söyledi. İİBF bünyesinde başlayan Kariyer Günleri’nin bu yıl diğer fakültelerin de katılmasıyla daha geniş kapsamlı hale geldiğini belirten Taş, önümüzdeki yıl organizasyonu uluslar arası hale getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. 4. Kariyer Günleri’nin tüm öğrencilerimize faydalı olmasını dileyen Rektör Taş, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen komisyon üyelerine ve destek veren tüm paydaşlara teşekkür etti.

 

Açılış konuşmasının ardından 4. Kariyer Günleri’nin ilk oturumunun konuşmacısı, ülkemizin önemli iş insanlarından Kütahya Porselen San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral’ın konferansı başladı. İş hayatında başarılı olmakla ilgili çok önemli tavsiyelerde bulunan Güral, başarıyı elde etmenin düşünülenin aksine zor bir iş olmadığını söyledi. Önemli olan şeyin başarıyı istemek olduğunu belirten Güral “Başarı, elde edilmesi zor bir faktör değil. Bütün mesele başarıyı istemekte. Başarının da kuralları var. Katıldığım toplantılarda bana en çok sorulan sorulardan biri ‘Başarınızın sırrı nedir?’ Değerli arkadaşlar, başarının sırrı diye bir şey yok. Başarı sır değil. Bütün mesele öğrenmek ve öğrendiklerinizi uygulamak. Sadece bilgili olmak yetmez, aynı zamanda uygulamanız lazım. Uygulamak için de her şeyden önce başarıyı istemek gerekiyor. Başarı, başarıyı elde etmek isteyenler tarafından elde edilen bir faktör” ifadelerini kullandı.

 

Nafi Güral konuşmasında hayal kurmanın önemine şu cümlelerle vurgu yaptı: “Benim en zengin varlığım hayallerimdi. Babamın yanında çalıştığım zaman 4 çalışanı vardı. O dönemde bu günkü Sosyal Güvenlik Kurumu, o zamanki adıyla İşçi Sigortaları kapsamına girmek için 10 çalışanınız olmak zorundaydı. Kurum olmadığımızı düşünüyordum ve bütün hayalim 10 kişiye ulaşmak ve bu 10 kişiyle İşçi Sigortaları kapsamına alınmak. Onu yakaladım, sonraki hayalim 50 oldu. Hayallerimin hep peşinden gittim ama hiçbir zaman hayal kurarken ulaşamayacağım, beceremeyeceğim hayallerin peşinde koşmadım. Ayağımı yere sağlam bastım, gözümü zirvelere diktim.”

 

İş hayatında başarılı olmak için işini severek yapmak yapmak gerektiğini ifade eden Güral; “Ben, çalışma arkadaşlarım ve aile fertlerim, biz yorgunluk nedir bilmeyiz. Yorgunluk duygusunu ben tatmadım, bilmiyorum. Akşam uykum geldiğinde ‘acaba yorgunluk bu mudur?’ diyorum. Günlük çalışma saati ortalamam 10-11 saattir. Zaman zaman 15-16 saat çalışıyorum ve bu çalışmadan da büyük keyif alıyorum. Bıkkınlık, yorgunluk, çaresizlik, üşengeçlik, umutsuzluk bizim lügatımızda yok. İş hayatına hazırlanırken her şeyden evvel kendinize inanın, kendinize güvenin, kendinizi sevin. Bundan sonrası çok kolay oluyor. Liderlik vasıfları kazanmaya çalışın. Bunu yaparsanız kariyerinizde yükselmeniz çok kolaylaşacak. Lider öğrenendir, öğrendiklerini paylaşandır ve özverilidir. Umutlarımızı her daim canlı tutmamız lazım. Eğer umutlarınızı canlı tutarsanız onlar sizleri çok güzel yerlere götürecektir. Sizlere son tavsiyem de, hayallerinizin içinde kendi işinizi kurmak da olsun. Eğer kendi işinizi kurabilirseniz gelişiminiz çok daha farklı olur. İnanın kendi işinizi kurmak iş aramaktan daha kolaydır. Yeter ki arzu edin” sözleriyle konuşmasına son verdi.

 

Rektör Prof. Dr. İbrajim Taş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış programına Vali Süleyman Elban, Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Adli Yargı ve Adalet Kom. Başkanı Cengiz Doğan, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Hazer ve Prof. Dr. Nurgül Özbay, Üniversite Genel Sekreteri Doç. Dr. Cihan Darcan, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi, İşkur il Müdürlüğü, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ve İK11 Platformunun desteğiyle hayata geçirilen 4. Kariyer Günleri, 25-26 Nisan tarihlerinde devam edecek.