Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan depreme dayanıklı yapı maketi ‘Kayı Kule’ Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı Yarışması’nda 85 proje içinde 10’uncu olma başarısı gösterdi.

Arş. Gör. Murat Aras danışmanlığında, 3’üncü sınıf öğrencileri Ahmet Recep Şeker, Arif Gevenim, Kadir Topçu ve Tunahan Ata’dan oluşan bir ekip tarafından hazırlanan 29 katlı maket, depremi simüle eden sarsma masasında üç farklı deprem etkisine maruz bırakıldı ve hiçbir hasar almadan iyi bir performans sergiledi. Yarışmaya katılan 85 proje içerisinden ön incelemeyi geçerek ilk 28’e kalan Kayı Kule projesi; nihai yıllık kazanç, nihai yıllık deprem maliyeti, mimari, iletişim becerisi ve performans tahmin değerlendirme puanlaması sonucunda 10’uncu sırada yer aldı.  

Projenin danışmanlığını yürüten Arş. Gör. Murat Aras, bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı Yarışması’na ilk kez katıldıklarını belirtti ve aldıkları başarılı sonuç nedeniyle öğrencilerini bir kez daha tebrik etti. Aras, proje hazırlık süresince kendilerinden desteklerini esirgemeyen Doç. Dr. Nazile Ural’a ve Yrd. Doç. Dr. Özlem Çalışkan’a teşekkür etti ve önümüzdeki yıl yapılacak yarışma için hız kesmeden çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.