Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine bağlı Meslek Yüksekokullarında eğitim gören öğrencilerin 3 dönem okulda eğitim gördükten sonra 1 dönem kamu veya özel sektör kurum ve kuruluşlarında çalışmaları için planlanan 3+1 Eğitim Modeli, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) ev sahipliğinde, Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Harun Mindivan tarafından sektör temsilcilerine tanıtıldı.

 

Temel amacı, uygulama becerisine sahip nitelikli teknikerler yetiştirmek ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu vasıflı işgücünü karşılamak olan 3+1 Eğitim Modeli’yle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Harun Mindivan, derslerinde başarı gösteren öğrenciler arasından seçilecek stajyerlerin toplam 16 hafta boyunca işyerlerinde istihdam edileceğini ifade etti. Yapılan araştırmalar sonucunda, en etkin öğrenme yönteminin “yaparak ve öğreterek öğrenme” olduğunu ifade eden Mindivan, “duyarsam unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim” ilkesinden hareketle yola çıkılan 3+1 modelinin öğrenci ve iş verene olduğu kadar topluma da fayda sağlayacak bir uygulama olduğunu sözlerine ekledi. Toplantıda, stajyer kabul edecek işyerlerine İŞKUR tarafından sağlanacak destekler hakkında da bilgi verildi.

 

3+1 Eğitim Modeli; İnşaat Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Tekstil Teknolojisi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Gıda Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Peyzaj ve Süs Bitkileri, Makine, Metalurji, Otomotiv Teknolojisi, Üretimde Kalite Kontrol, Elektrik, Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtım, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, Dış Ticaret, Yerel Yönetimler, Grafik Tasarımı, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Moda Tasarımı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği programlarında uygulanacak.

 

14 Haziran 2017 tarihinde gerçekleşen 3+1 Eğitim Modeli bilgilendirme toplantısına; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Bayram Kaya, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayhan Tozan, Bilecik TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mefail Ateş ve TSO Meclis Başkanı Hakkı Aynur ile çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcisi katıldı.