Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümünün ilk mezunları, modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale’in taşıdığı lambadan ışık alarak mezun oldu.

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı mezunları için Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen tören, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fadime Özdemir Koçak’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında, 4 yıl önce kendilerine emanet edilen öğrencilere en iyi şekilde bakmaya çalıştıklarını söyleyen Tufan, ülkemiz ve geleceğimiz için iyi birer fert olmaları için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Bir eğitimci için en güzel şeyin yetiştirdiği öğrencilerin mezuniyet mutluluğuna ortak olmak olduğunu belirten Tufan, konuşmasının sonunda öğrencilerine seslendi ve vicdanlı, duyarlı, ülkesini ve milletini seven, iyi birer insan ve iyi birer meslektaş olarak yollarına devam etmelerini istedi.

 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş ise Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin burada elde ettikleri bilgi, birikim ve tecrübelerin meslek hayatlarında kendileri için önemli bir rehber olacağını söyledi. Mezuniyet törenlerinin mutluluğun yanında ayrılık fikrini de beraberinde getirdiğini ifade eden Taş, bunun sadece fiziki bir ayrılış olduğunu belirterek Üniversitemizin, mezunları için her zaman ikinci bir ev olacağını ifade etti.

 

Açılış konuşmalarının ardından Hemşirelik Bölümü dönem birincileri Ezgi Sakız ve Fatma Tutar ile dönem ikincisi Suzan Yılmaz ve dönem üçüncüsü Derya Kılıç’a Rektör Taş tarafından plaket verildi. Dereceye giren öğrencilere plaketlerinin verilmesinin ardından, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Cihan Karakuzu, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fadime Özdemir Koçak, Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Raif Zileli, Hemşirelik Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hülya Saray Kılıç tarafından mezun olan tüm öğrencilere plaket takdim edildi.

 

Plaketlerin verilmesinin ardından hemşirelik mesleğine adım atanlar için geleneksel olarak gerçekleştirilen ışık alma törenine geçildi. Kırım Savaşı sırasında geceleri elindeki fenerle gezerek yaralı askerlere baktığı için kendisine ‘Lambalı Kadın’ denen ve modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale’in ışığı, Yrd. Doç. Dr. Fadime Özdemir Koçak, Yrd. Doç. Dr. Raif Zileli, Yrd. Doç. Dr. Hülya Saray Kılıç, Yrd. Doç. Dr. Özlem İbrahimoğlu, Öğr. Gör. Elif Erbay ve Arş. Gör. Seda Göğer tarafından mezun öğrencilere verildi. 17 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşen tören, mezunların hemşirelik yemini etmeleriyle son buldu.