Üniversitemizin paydaşı olduğu Uluslararası Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumu 11 Aralık 2017 günü gerçekleşen açılış programıyla başladı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteğiyle Bilecik Belediyesi tarafından düzenlenen Sempozyumda, Bilecik’in sahip olduğu kültürel, tarihi, turistik, coğrafi ve ekonomik değerler masaya yatırılacak. 4 gün sürecek Sempozyumun açılış kurdelesini Bilecik Vali Vekili Mehmet Taşdöğen, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim birlikte kesti.

 

Sempozyumun açılış törende konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Bilecik’in tanıtılmasına katkı sağlayacak, değerlerini, kültürel mirasını ve zenginliklerini ortaya çıkaracak ‘Marka Değerleriyle Bilecik Uluslararası Sempozyumu’nun paydaşı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin şehrinin, çevresinin ve bölgesinin gelişmesinde her zaman akademik ve entelektüel bir katkı sunmaya gayret ettiğini belirten Taş, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Sempozyumun önemli bir teması marka değerlerinin öne çıkması, tanıtılması olacak. Benim inancım şu ki Bilecik’in en önemli marka değeri kuruluş ve kurtuluşun şehri olması. Bunun tarihi, ekonomik ve ticari yönlerden de çok iyi şekilde araştırılması, incelenmesi ve geleceğe nakledilmesi bu sempozyum için de önemli bir fırsat olacaktır. Şehrimizin bir diğer önemli marka değeri de şüphesiz, yaklaşık 10 yıl önce bu coğrafyada kurulan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’dir. Üniversitemiz 6 fakültesi, 2 yüksekokulu, 7 meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü ve yaklaşık 500 akademik personeliyle şehrimizin önemli bir marka değeridir. Şehrimizin gelişmesine, geleceğe taşınmasına değerlerinin, mirasının ve kültürünün ortaya çıkarılmasında bundan sonra da gayret etmeye devam edecektir. Bu vesileyle organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen başta Bilecik Belediyesi’ne, Kalkınma Ajansı’na, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’na ve tüm paydaşlara şahsım ve Üniversitem adına teşekkürlerimi sunuyor, Sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

Sempozyumun açılışı için özel olarak hazırlanan Osmanlı defilesiyle renklenen tören, Sempozyum açılış kurdelesinin kesilmesi ve minyatür sergisinin açılışının ardından sona erdi.