Üniversitemizin Türk Tarih Kurumu’yla ortaklaşa düzenlediği, Bilecik Valiliği ve Bilecik Belediyesi tarafından desteklenen “Anadolu Kadınları Teşkilâtı-Bâcıyân-ı Rûm Anma Etkinlikleri” 21 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşen açılış töreniyle başladı. Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğin açılışına Bilecik Valisi Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’ın yanı sıra şehir içi ve dışından çok sayıda davetli katıldı.

 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, Bâcıyân-ı Rûm anma etkinliklerine ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektör Taş, etkinlikler kapsamında gerçekleştirilecek uluslararası sempozyumda, konunun İslam medeniyetini de içine alacak şekilde Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze uzanan geniş bir perspektiften ele alınacağını söyledi. Açılış töreninin sonunda, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan tarafından Rektör Taş’a Misak-ı Millî sınırlarını gösteren bir harita hediye edildi. Açılış programı Bâcıyân-ı Rûm Sergisi’nin ve Eşme Belediyesi tarafından düzenlenen halı-kilim sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

 

Anma etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen uluslararası sempozyumda, dünya tarihinin bilinen en eski kadın teşkilatı olan ve Aşık Paşa-zâde’nin “Târih-i Âli Osman” eserinde Anadolu Selçukluları devrinde dört sosyal zümreden biri olarak geçen Bâcıyân-ı Rûm kavramı geniş bir çerçevede ele alındı. İki gün süren sempozyumda Anadolu coğrafyasında yaşamış ve bu coğrafyaya etki etmiş; Terken Hatun, Tatlı Hatun, Selçuk Sultan, Raziye Sultan, Süreyya Ağaoğlu, Sabiha Gökçen ve Zübeyde Hanım gibi önemli kadın figürlerinden örnekler verildi ve kadınların geçmişten günümüze sosyal statüleri ve sahip oldukları haklarına ilişkin önemli sunumlar gerçekleştirildi. Sempozyum 22 Şubat günü gerçekleşen kapanış oturumunun ardından sona erdi. Etkinlikler 23 Şubat’ta gerçekleşen Söğüt gezisi ile son buldu.