Üniversitemizin ortağı olduğu Adım Üniversiteleri Birliği, 2. Grup Toplantısı’nı 27-29 Nisan tarihleri arasında Bilecik’te gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Kovancılar ile 14 üye üniversitenin Genel Sekreterleri, akademik ve idari birim amirleri ve personelleri katıldı. 

 

27 Nisan günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleşen açılış programında konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş; 2001 yılında Adnan Menderes, Pamukkale, Süleyman Demirel ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversiteleri iş birliği ile kurulan ADIM Üniversiteleri Birliği’nin bugün 14 üniversiteden oluşan büyük bir aileye dönüştüğünü söyledi. ADIM Üniversiteleri’nin lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel ve teknolojik araştırma-geliştirme projeleri, sosyal ve kültürel alanlarda yapılacak ortak çalışmalarla ilgili esasları belirlemeyi amaçladığını belirten Rektör Taş, katılımcılara teşekkür etti ve toplantının hayırlara vesile olmasına diledi.

 

Açılış töreninde kürsüye gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, ADIM Üniversiteleri toplantılarının önemine vurgu yaptı. Üniversitelerin yaşadığı her sorunu YÖK’e şikâyet ederek çözemeyeceklerini ifade eden Harmandar; “Sorunlarımızı önce kendi içimizde halletmeliyiz. Bir araya geldiğimiz zaman düşüncelerimizi daha iyi ifade edebiliyoruz. Bunun için bu tür toplantılar son derece önemli. Bu toplantıların yılda birkaç kez yapılması gerektiğine inanıyorum. 4 üniversite ile başlayan ADIM Üniversiteleri şu anda 14 üniversiteye ulaştı. Bölge üniversiteleri topluluğu olarak bunu devam ettirmeliyiz. Sonucunda da bilimsel, makul ve gerçekçi olan sonuçlara ulaşıp kararlar almalı ve bu kararları uygulamalıyız” ifadelerini kullandı. 

 

ADIM Üniversiteleri 2. Grup Toplantısı’nın ikinci gününde; Üniversitelerin Rektör ve Rektör Yardımcıları, Genel Sekreterleri, Öğrenci İşleri Daire Başkanları, Personel Daire Başkanları, Bilgi İşlem Daire Başkanları, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanları, Hukuk Müşavirleri ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörleri bir araya gelerek ortak sorunları masaya yatırdılar ve yapılan değerlendirmelerle sorunları çözmeye yönelik tavsiye kararları aldılar. 

 

Toplantı kapsamında ilimize gelen konuklar; Bilecik’te Şehir Müzesi’ni, Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi’ni ve Şeyh Edebali Türbesi’ni, Osmaneli’nin tarihi evlerini ve Rüstem Paşa Camii’ni, Bozüyük’te Metristepe Anıtı’nı, Söğüt’te Kuyulu Mescit’i, Çelebi Sultan Mehmet Camii’ni,Kaymakam Sait Bey Çeşmesi’ni, Hamidiye Camii ve Hamidiye İdadisi’ni, Dar’ül Eytam binasını ve Ertuğrul Gazi Türbesi’ni görme fırsatı yakaladılar. ADIM Üniversiteleri 2. Grup Toplantısı 28 Nisan akşamı verilen gala yemeğinin ardından, 29 Nisan’da sona erdi. 

 

Toplantı ve gezi fotoğrafları için: 

https://drive.google.com/drive/folders/1jdXkklB7roABchhYVGL5FAeuqufMAKnx?usp=sharing