15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle, Bilecik Valiliğinin himayesi ve Üniversitemizin ev sahipliğinde anma programı düzenlendi. 15 Temmuz’u anlatan fotoğraf sergisiyle başlayan programda, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci ‘Türkiye’de Darbelerin Anatomisi ve 15 Temmuz’ konulu bir konferans verdi. Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programa Bilecik Valisi Bilal Şentürk, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Bulut, Baro Başkanı Halime Aynur ve İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal ile Kıbrıs Gazileri ve aileleri katıldı.  Törende Kıbrıs Gazileri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Mücadele Madalyaları ile onurlandırıldı.

 

Törenden konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, bundan tam 3 yıl önce 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından Türk Demokrasisine ve Millî İradeye karşı teşebbüs edilen darbe kalkışmasının Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kahraman milletimiz, vatansever askerlerimiz ve emniyet güçlerimiz tarafından bertaraf edildiğini söyledi. 15 Temmuz’un tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu ifade eden Rektör Taş, hain darbe girişiminin bayrak, vatan, devlet, demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi temel kavramları sahiplenme ve benimseme konusunda millet olarak direncimizi artırdığını, özgüvenimizi yükselttiğini, bu milletin tek bir ferdi kalana dek vatanı çiğnetmeyeceğimizi dost düşman herkese gösterdiğimizi söyledi. Darbe girişiminin ülkemizin gelişimine ve ilerleyişine sekte vurduğunun da göz ardı edilemeyeceğini belirten Rektör Taş, bu noktada gerek bu ülkenin evlatlarının gerekse kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşların üzerimize düşen çeşitli görevler olduğunu ifade etti. Rektör Taş konuşmasına şöyle devam etti: 

 

“Görev sorumluluğu ve görev bilincimiz en üst seviyede olmak mecburiyetinde.”

 

“Öncelikli olarak 15 Temmuzlar bir daha yaşanmasın istiyorsak görev sorumluluğu ve görev bilincimiz en üst seviyede olmak mecburiyetindedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinde ifadesini bulan “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” ilkesi hepimize düstur olmalıdır. Bu şuurla görevimizi layıkıyla yaptığımızda ülkemize en büyük katkıyı sağladığımızı asla unutmamalıyız. Yükseköğretim kurumları olarak da üzerimize düşen görev ve sorumlulukların bilincinde olmalıyız. 17-18 yaşlarında Üniversitelerimize gelen gençlerimizi millî ve manevi değerlerimizle donatmak, kökleri derinlere uzanan tarihî ve kültürel mirasımızla mücehhez kılmak, onlara ilim ve irfanın rehberliğinde vatandaşlık bilinci kazandırmak, bireysel olarak ayakları üzerinde durabilen öğrenciler yetiştirmek asli görevlerimizden olmalıdır. Uzun vadede ise bilimin öncülüğünde muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak, bilim alanında ürettiklerimizi toplumsal katkıya dönüştürmek ülkemizin gelişimine ve ilerlemesine yüksek katkılar sağlayacaktır.”

 

“Bugünü idrak edebilmişsek bu şüphesiz Şehitlerimiz sayesindedir.”

 

“Bunun yanında yurt dışındaki çeşitli mihrakların ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttükleri de bilinmektedir. Akademisyenlerimizin yurt dışı ziyaretlerinde konuyu hassasiyetle değerlendirmeleri ve yurt dışındaki akademik çevrelerde ülkemiz aleyhine yürütülen karalama kampanyalarının gerçeği yansıtmadığını ve ülkemizin yüksek demokrasi kültürüne sahip yaşanabilir bir ülke olduğunu güçlü bir şekilde savunmaları gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken bu etkinlik vesilesiyle 15 Temmuz hain darbe girişiminde bu vatan için canlarını feda eden şehit vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, mekânları cennet olsun diyorum. Bu vatan için düşmana karşı gövdelerini siper eden aziz gazilerimize sağlıklı, uzun, hayırlı ömürler diliyorum. Bugün burada bir araya gelebilmişsek, bugünü idrak edebilmişsek bu şüphesiz onların sayesindedir.”

 

Vali Şentürk: “Bu milletin kalbi hep beraber attığı için bu millet güçlüdür.”

 

Törende konuşan Bilecik Valisi Bilal Şentürk ise, Türk milletinin, üç yıl önce de hainlerin teşebbüsünü akamete uğratacak tavrı ortaya koyarak birliğini gösterdiğini ifade etti. Vali Şentük konuşmasında; “Cumhurbaşkanımızın iradeli duruşuyla beraber milletimiz seferber olmuş, milletin birliğini bertaraf edebilecek tehlikeyi savuşturmayı başarmıştır. Bundan sonra da böyle olacaktır. Onun için biz birbirimizi hasbice, harbice sevmesini bileceğiz. Kimin bizden olduğunu, kiminde içimizi oymaya çalıştığını çok iyi tanıyacağız. Nesillerimizi o dirayette, o bilinçle yetiştireceğiz. Kıbrıs’ta 497 şehit verdik, yaklaşık 37 bin de gazimiz oldu. İşte o gazilerimizin ülkenin her noktasından oraya gidip savaşan ve orayı kurtaran, bugünkü kardeş Türk Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığını sağlayan gazilerimizden ilimizde 80 gazi bulunuyor. Bu milletin kalbi hep beraber attığı için bu millet güçlüdür. Şehit ve gazilerimiz, vatan ve millet için görevini layıkıyla yaptı. Bundan sonra da yine aynı iradeyle, birlik ve beraberlik içinde devletimizi, milletimizi daha iyi bir noktaya taşıyacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci’nin “Türkiye’de Darbelerin Anatomisi ve 15 Temmuz” başlıklı konferansı ile devam eden programda, 29 Kıbrıs Gazisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Mücadele Madalyaları verildi. Program hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.