Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Bilim ve Kültür Sohbetleri programının bu haftaki konuğu Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Yüzgeç oldu. Yüzgeç “İnsansız Hava Araçlarının Dünü, Bugünü ve Yarını” başlıklı konferansında, son dönemlerin gözde teknolojik ürünü olan drone’lar hakkında geniş çaplı bir sunum gerçekleştirdi.

 

Konferansın ilk bölümünde insansız hava araçlarının (İHA) tarihsel gelişimini anlatan Yüzgeç, son 100 yıl içerisinde bu alanda yaşanan gelişimi gözler önüne serdi. İHA’ların ortaya çıkışının askeri amaçlı olduğunu ancak günümüzde çok farklı alanlarda kullanıldıklarını ifade eden Yüzgeç, bu alanlardan başlıcalarının; sinema ve fotoğrafçılık sektörü, hava kargo, afet yönetimi, arama kurtarma, coğrafi haritalama, tarım alanında ilaçlama ve sulama olduğunu söyledi.

 

Son dönemde ‘drone’ adıyla anılmaya başlayan İHA’ların gün geçtikçe ucuzladığını ve eğlence amaçlı olarak da kullanılmaya başladıklarına dikkat çeken Doç. Dr. Uğur Yüzgeç, İHA’ların yakın gelecekte hayatımıza daha fazla gireceğini ifade etti. Yüzgeç, birkaç yıl içinde Dubai’de uzaktan kumandayla yönlendirilen, sürücüsüz drone taksilerin işlemeye başlayacağını, İHA’ların gelecekte hava ambulansı olarak da kullanılabileceklerini belirtti.

 

Konferansın sonunda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde geliştirilen Bilkopter isimli İHA hakkında bilgi veren Uğur Yüzgeç, çalışmalar kapsamında İHA’lar için bir test düzeneği geliştirdiklerini ve bunun alanında bir ilk olduğunu söyledi. İHA’larla yürütülecek operasyonlarda en büyük sorunun batarya ömrü olduğunu belirten Yüzgeç, birden fazla İHA’nın dönüşümlü olarak kullanılarak operasyonun sürekliliğinin sağlanması için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

 

İlgiyle takip edilen konferansın sonunda konuşmacı Doç. Dr. Uğur Yüzgeç’e Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurgül Özbay tarafından Üniversitenin anı tabağı hediye edildi.  

 

Konferansın tamamını YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=7y8xwev3zoI