Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizin Endüstri Ürünleri Tasarımı ile İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleri, bu yıl 2’ncisi düzenlenen Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansında Üniversitemizi temsil etti. Kamu Teknoloji Platformu tarafından 24 Mayıs 2017 tarihinde Ankara-Congressium Kongre Merkezi'nde geniş bir katılım ile gerçekleştirilen konferansta, Dekan Prof. Dr. Bülent Yılmaz ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Parisa Göker, sergi alanında açtıkları stantla üniversitemizin tanıtımını yaptılar ve akıllı şehirler konseptine uygun poster ve projeler sundular.

 

Bu yıl “Akıllı Şehir: 360” konsepti ile düzenlenen konferansta; ulaşım, sağlık, enerji, nesnelerin interneti, tarım, akıllı binalar gibi birçok konu işlendi. Konferansa katılan kamu kurumları politikalarını, belediyeler başarılı örneklerini, özel sektör temsilcileri de yeni çözümlerini sunma fırsatı yakaladılar. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Aslan ve diğer davetli konuşmacıların açılış konuşması ile başlayan ve iki farklı oturumla devam eden konferansa Rio de Jenerio Belediye Başkanı Eduardo Paes ve Milano Belediyesi’nden Akıllı Şehir Uzmanı Piero Pelizzaro’nun yanı sıra valilikler, şehir ve büyükşehir belediyeleri, kamu kurumları, kalkınma ajansları, ilçe belediyeleri ve teknokentler katılım sağladı.

 

Konferansa katılan tek üniversite olan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, sergi alanında açılan stantta Prof. Dr. Bülent Yılmaz’ın "Akıllı Şehirler İçin Çöp Konteyneri II" posteri ile "PET-pres" ve "Akıllı Çöp Konteyneri" projeleriyle yer aldı. Ayrıca İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Parisa Göker tarafından poster olarak "Case studies in the Planting of Structure Surfaces; Vertical and Roof Gardens" başlıklı bildiri sunulmuştur. Teknoloji, şehir planlama şirketleri, inşaat sektörü, alt yapı sağlayıcılar ve ulaşım sektörü temsilcilerinin katıldığı konferansta Üniversitemizin standına belediyeler ile yerli ve yabancı firmalar yoğun ilgi gösterdi.

 

Proje çalışmaları ile ilgili bilgi veren Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, 2013 yılında Bilecik Belediyesinin de desteğiyle başladığı çöp konteyneri projesinin gelişmiş son versiyonu olan Çöp Konteyneri II’nin Güneş enerjisi yardımı ile organik çöplerin nemini ortadan kaldırdığını, bu sayede çöp taşıma, depolama, yakıt ve işçilik gibi giderlerden önemli ölçüde tasarruf edildiğini söyledi. Yılmaz "PET-pres" projesiyle ilgili olarak da; “Pet atıkları %100 geri kazanılabilmesi nedeniyle önem teşkil ediyor. Ülkemizde her yıl 125 bin ton PET üretilirken bunun yaklaşık 60 bin tonu geri kazanılıyor ve geri kalanı doğaya karışıyor. Ülkemizin bundan yıllık tahmini zararı 70 milyon $ civarında. Geliştirilen "PET-pres" projesi ile PET şişelerin hacmi %80 oranında azaltılıyor. Bu şekilde toplama biriktirme ve toplama verimi artıyor. Yurtdışında farklı PET toplama birimleri var fakat bunlar ülkemiz şartlarına çok uygun değil ancak geliştirilen ürün oldukça ekonomik ve geri dönüşüm ekonomisi için daha uygun bir tasarım” açıklamasını yaptı. Prof. Yılmaz, üzerinde çalıştıkları projelerin hayata geçmesi için yatırımcılardan ilgi beklediklerini ifade etti.