Mühendislik Fakültesi öğrencilerini sektör temsilcileriyle bir araya getirmeyi amaçlayan ve 2016-2017 akademik yılı bahar döneminde ilk kez açılan Mühendislikte Kariyer Planlama ve Geliştirme dersi, Temesist Depo ve Raf Sistemleri firmasının Teknik Müdürü Makine Mühendisi Akın Gür’ün katıldığı son dersle tamamlandı. Dönem boyunca Demirdöküm, Eczacıbaşı ve Arslan Alüminyum gibi sektörlerinin önde gelen firmalarından yetkililerinin katıldığı derslerde, öğrencilere iş hayatlarında başarılı olmaları için okul yılları ve sonrasında yapmaları gerekenler birinci ağızlardan anlatıldı.

 

Doç. Dr. Harun Mindivan tarafından yürütülen Mühendislikte Kariyer Planlama ve Geliştirme dersine dönem boyunca; Durden Plastik Ürünler Yapışkan Film Tic. San. A.Ş. Teknik & İş Geliştirme Direktörü Oğuzhan Gür, Demir Döküm Ar-Ge Merkezi Direktörü Ahmet Şen ve Ar-Ge Yöneticisi Dr. Emine Cerit, Porland Porselen San. Tic. A.Ş. Yardımcı İşletmeler Grup Müdürü Hüseyin Yılmaz ve Üretim Grup Müdürü Sonay Kelebek Doğanç, Eczacıbaşı Bakım Onarım Müdürü Serkan Şensoy, Park Cam San ve Tic. A.Ş Endüstri Mühendisi Muhammet Öztürkoğlu, Demisaş Döküm Emaye Mamulleri Sanayi A.Ş.’den Emre Erol, Silkar Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş Fabrikalar Üretim Direktörü Nurtaç Akgöz, Arslan Alüminyum A.Ş Metalurji ve Malzeme Mühendisi Harun Can, Proles Otomotiv Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. İnsan Kaynakları Müdürü Akın Atakan ve Genel Koordinatör Rüstem Yıldırım katılarak kariyer yolculuklarını öğrencilerle paylaştılar.

 

Toplamda 10 ayrı firmanın yetkilisinin katıldığı derslerde öğrencilere okul yıllarında tamamlanması gereken özellikler, hedef belirleme, kulüp ve derneklerde aktif görev almanın önemi, mezuniyet sonrasında fark yaratacak bilgi ve beceriler gibi konularda önemli tavsiyeler verildi. Teorik eğitim ile uygulama arasında bütünlüğün sağlanması için üniversitemiz ve sanayicilerimiz arasında başlatılan Mühendislikte Kariyer Planlama ve Geliştirme dersiyle ilgili bir değerlendirme yapan Doç. Dr. Harun Mindivan, verimli bir dönemin geride kaldığını belirterek, bu tür çalışmaların sonucunda Bilecik ve ülkemiz için gerçek bir iş birliği ortamı oluşturacağına inandığını söyledi. Mindivan, bu tür projelerin hayata geçirilmesinde emeği geçen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş’a, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurgül Özbay'a ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Bayram Kaya'ya teşekkür etti.