Üniversitemiz ve Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu tarafından düzenlenen “Yüzde yüz milli düşünce, yerli üretim, doğru tercih” konulu panel, 17 Kasım 2017 tarihinde İktisadi ve İdari Bilimler (İİBF) Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu, GENÇKONFED Genel Başkanı Bilal Okudan, GENÇKONFED Genel Başkan Yardımcısı Güngör Doğanay ve GENÇKONFED Genel Sekreteri Ertuğrul Karatay katıldı.

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Nurgül Özbay, Üniversite olarak milli düşünce ve yerli üretimi sonuna kadar desteklediklerini belirtti ve bu konulardaki çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Özbay şöyle konuştu:

 

“Teknolojinin hızla ilerleyişinin önünde değişim kaçınılmazdır. Bu değişime ayak uydurabilmek amacıyla ülkemizde tüketim temelli anlayış yerine üretim temelli sistemlerin yer alması gerekmektedir. Sanayideki yerli üretimler ancak yerli tasarımlarla değerlenip kalıcı hale gelmektedir. 2015-2018 yıllarını kapsayan Türkiye Sanayi Strateji Belgesi kapsamında yer alan hedefler, sanayide bilgi teknolojilerine dayalı, yüksek katma değerli yerli üretimin geliştirilmesi, kaynakların etkin kullanılması, daha yeşil ve rekabetçi sanayi yapısına dönüşümün sağlanması ve sosyal ve bölgesel değişmeye katkı sağlayan nitelikli iş gücüne sahip sanayinin geliştirilmesi şeklinde sıralanmaktadır. Üniversitemiz bu amaçlar doğrultusunda 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibarıyla meslek yüksekokullarında eğitim gören öğrencilerine, eğitimlerinin bir döneminde ilgili sektörlerde uygulamalı olarak çalışma imkânı sağlamıştır. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak, milli düşünce ve yerli üretimi sonuna kadar destekliyor, Teknoloji Transfer Ofisi gibi oluşumlara da büyük önem veriyoruz.”

 

Panelde yaptığı konuşmada milli düşünce ve yerli üretimin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu ise Türkiye’nin dışa bağımlığını azaltmanın yolunun kendi potansiyelimize olan güveni güçlendirmek olduğunu söyledi. Türkiye’nin gerek eğitim gerek bilişim gerekse alt yapı noktasında dünya ile baş edebilecek bir konumda olduğunun altını çizen Türkmenoğlu, “Yüzde 100 milli, yüzde 100 yerli düşüncesi altında Türkiye’nin dününü, bugününü ve yarınını anlatmaya gayret ediyoruz. En önemlisi kendimize olan özgüvenimizi tekrar kazanmamız gerekiyor. Ben inanıyorum ki iyi ve umutlu bir şekilde çalışırsak dünyada yapamayacağımız hiçbir şey yok. Ama öncelikle kendi değer yargılarımızı, kendi yeteneklerimizi ve en önemlisi ülke olarak potansiyelimizi keşfetmeliyiz. Bir Amerikalı ya da İngiliz’den daha az zeki değiliz. Aksine beki de koşulların verdiği güçlüklerle daha fazla mücadele ediyoruz, bir şeyleri yoktan var edebiliyoruz. Bu çok önemli. Anadolu insanının bu kapasitesi ve yeteneği var.” ifadelerini kullandı.

 

Üniversitemiz ve Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilen semineri; Bilecik Vali Yardımcısı Burhan Terzioğlu, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Nurgül Özbay, Genel Sekreter Doç. Dr. Cihan Darcan, İİBF Dekanı Prof. Dr. Gürkan Haşit, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Koordinatörü Prof. Dr. Harun Mindivan, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenciler takip etti.