Üniversitemizin Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen Arkeoloji Sohbetleri’nin 2018-2019 eğitim öğretim yılındaki ilk etkinliği, Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sevinç Günel’in ‘Ege Dünyası’nın Kültürel ve Ticari Bağlantılarında Çine-Tepecik Höyüğünün Yeri’ başlıklı konuşmasıyla gerçekleşti. 

 

Etkinliğin açılışında konuşan Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki, 2017 yılında başlayan ve yılda 6 konferans olacak şekilde düzenlenen Arkeoloji Sohberleri’nin, hocaların ve öğrencilerin bir araya geldiği, bolca sorunun sorulduğu bir atmosferde, Prof. Dr. Turan Efe Konferans Salonu’nda yapmaktan mutluluk duyduklarını sile getirdi. Arkeoloji Sohberleri’nin bu güne kadar farklı üniversite ve bölümlerden çok sayıda hoca ve öğrenciyi ağırladığını da ifade eden Türkteki, etkinliğe Zonguldak Üniversitesi’nden katılan meslektaşlarına teşekkür etti. 

 

199 Lisans ve 29 lisansüstü öğrencisi olan Arkeoloji Bölümü’nün, halihazırda Eskişehir’de bir arkeolojik kazı ve Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Konya illerinde yüzey araştırması projeleri gerçekleştirdiğini hatırlatan Türkteki, Türkiye’de henüz başka bir örneği olmayan Deneysel Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yeni kurulmasına rağmen önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Türkteki, bilimsel araştırmaların önemli bir ayağı olan arkeolojik kazı çalışmalarının yakın zamanda Bilecik Arkeoloji Müzesi başkanlığında ve bölüm öğretim üyelerinin bilimsel danışmanlığında Bilecik’te de başlayacağını sözlerine ekledi.