Üniversitemiz, Bilecik Belediyesi ve Bilecik Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde 14 Şubat 2019 tarihinde Bilecik Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezinde bir sosyal etkileşim projesi olarak “Sıcacık Sevgin" isimli proje gerçekleştirdi. Projeye, gönüllü olarak katılan Güzel Sanatlar Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün 33 öğrencisi ve huzurevi sakinleri, birlikte atkı, bere ve panduf ördüler. 

 

Projeye göre gönüllü öğrencilerin katılım sertifikaları huzurevi sakinlerinin üniversiteyi ziyaretinde verilecekti. Huzurevi sakinleri proje planına uyarak ve söz verdikleri şekilde 20 Mart 2019 Çarşamba günü öğleden sonra Merkez Müdürü Seyhan Şimşek ve bakıcıları ile birlikte üniversiteyi ziyaret ettiler. Ancak, burada onları öğrencilerin sürprizleri bekliyordu. Çünkü, öğrenciler yaşlı konukları için “18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” kapsamında kendilerine özel bir program hazırlamışlardı. Öğrenciler bunu “yaşlılarımıza ve büyüklerimize saygı konusunda bir farkındalık oluşturmak için özel bir program hazırladık” diye ifade ettiler.


Programda karşılıklı şiirler, öyküler ve hafta ile ilgili konuşmalar gerçekleştirildi. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, hoş geldiniz konuşmasında duygularını “Yaşlılarımız ülkemizin onuru ve geçmişle bugün arasında bir köprüdür. Onların sorunları ile ilgilenmek ve çözmek mesleğimiz ve bölümümüzün görevleri arasındadır. Bizi sevgiyle büyüten ve geleceğimizi şekillendiren değerli büyüklerimizin haftasını kutlar ve ellerinden öperiz” sözleri ile ifade etti.


Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin “Yaşlı ve Engelliler için Tasarım” dersi kapsamında hazırladığı yaşlılara saygı haftası programı ile iki kuşak arasında bir sevgi ve saygı köprüsü kuruldu. rograma katılan bir huzurevi sakini “Bugün, üniversitede bulunmaktan çok mutlu oldum" derken öğrenciler yaşlıların mutluluklarına ortak olarak “onların bilgeliklerine hayran olduklarını” ifade ettiler.


Program, yaşlıların öğrencilere sertifikalarını vermesi ve öğrencilerin de yaşlılarla birlikte ördükleri atkı, bere ve pandufları hediye etmesi ile devam ederek yöresel Bilecik kıyafetleri giymiş öğrencilerin çay ve kahve ikramı ile son buldu. Ayrıca, ziyaret sonunda Fakülte önünde yaşlılara saygı haftası anısına birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmadılar.