Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
Üniversitemiz TEKNOFEST-2024’te 4 Takımla Temsil Edilecek
24 Mayıs 2024 Cuma
Üniversitemiz TEKNOFEST-2024’te 4 Takımla Temsil Edilecek

Üniversitemiz öğrencilerinden oluşan Yaşam Ağacı, Teknokod ve Hi-SENS teknoloji takımları da TEKNOFEST-2024 yarışmalarında önemli gelişmeler elde etti.

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Eczane Hizmetleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülşah Çongur’un danışmanlığında faaliyet gösteren Hi-SENS Takımı, su kirleticilerinin tayinine yönelik geliştirecekleri tek kullanımlık elektrokimyasal çip teknolojisi projesi ile TEKNOFEST-2024 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçti.

Ayrıca İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nur Kuban Torun danışmanlığında faaliyet gösteren Teknokod Takımı, "Anka Diriliş" adını verdikleri projeleri ile İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmasının Afet Yönetimi kategorisinde ön değerlendirme sürecini başarıyla tamamladı.

Anka Diriliş projesi, modern teknolojiyle etkileşimli bir deneyim sunarak Sanal Gerçeklik (VR) simülasyonları, özgün karakterler ve içerik tasarımı gibi yenilikçi özellikler sunmaktadır. Proje, sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kullanarak 15 yaş üstü gençlerin deprem anında nasıl tepki vereceklerini deneyimlemelerine ve bu konuda bilinçlenmelerine yardımcı olmaktadır.

Desteklenmeye hak kazanan bir diğer takım ise danışmanlığını yine Doç. Dr. Nur Kuban Torun’un yaptığı Yaşam Ağacı Takımıdır. Yaşam Ağacı Takımı, Eğitim Teknolojileri kategorisinde “Kurtuluş” adlı mobil oyun projesi ile yarı finale kalmaya hak kazandı.

Yaşam Ağacı Takımı, geliştirdikleri “Kurtuluş” adlı mobil oyun ile 8-14 yaş aralığında bulunan çocuklara sürdürülebilir kalkınma hedefleri noktasında bilinç oluşturmak, bununla beraber geleceğin yöneticileri ve karar vericileri olacak bu yaş aralığına şimdiden bu hedefler doğrultusunda adım atmalarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

TEKNOFEST Takımlarımız Projelerini Anlattılar

23 Mayıs Perşembe günü Üniversitemiz Senato Toplantı Odasında gerçekleştirilen TEKNOFEST toplantısında Rektörümüz Prof. Dr. Şükrü Beydemir, proje danışmanı akademisyenlerimiz ve takımlardan projeleri hakkında bilgiler aldı.

Yaşam Ağacı Takımı, sürdürülebilir kalkınma hedefleri noktasında geliştirdiği "Kurtuluş" adlı mobil oyunun demosunu Rektörümüz Prof. Dr. Beydemir’e oynattılar.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Beydemir, “Üniversitemizin bu genç ve dinamik takımlarının elde ettiği başarılar bizleri gururlandırıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Üniversitemiz, öğrencilerimize 2024 TEKNOFEST başvuruları için her bir projeye 100 bin TL’ye kadar maddi destek sağlayacağını duyurmuştu. Öğrencilerimizin teknolojiye olan ilgisi ve bu ilgiyi projelere dönüştürme yetenekleri geleceğimiz için umut verici. TEKNOFEST-2024’te ön elemeyi geçen tüm takımlarımıza final sürecinde başarılar diliyorum. Bu tür projeler, öğrencilerimizin yaratıcılıklarını ve inovatif düşünme becerilerini geliştirmelerine katkı sağlarken, aynı zamanda ülkemizin teknoloji alanındaki gelişimine de önemli katkılar sunacaktır.” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Beydemir, ayrıca tüm öğrencilere ve proje danışmanlarına teşekkür ederek bu projelerin sadece yarışmalarda değil, gerçek hayatta da uygulanabilir ve sürdürülebilir çözümler üretme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı. Üniversitemizin TEKNOFEST-2024 kapsamında 4 adet projesini desteklediğini belirten Rektörümüz, gençlerin bu tür etkinliklerle daha fazla motive olduklarını, özgün ve yaratıcı fikirlerini hayata geçirme imkânı bulduklarını ifade etti.

Galeri
...
...
...
...
...
...
...
...
...