Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
Kampüsümüz
06 Eylül 2021 Pazartesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde, eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda, konferans, seminer, panel, sempozyum gibi bilimsel toplantılar; gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir.

 

Kampüs Olanakları:

Üniversitemizde çeşitli sportif faaliyetler düzenlenmektedir. Üniversitemiz merkez kampüsünde kapalı spor salonu, tenis kortu, kapalı halı saha, basketbol ve voleybol sahası, suquash salonu, tırmanma duvarı, doğal yürüyüş ve piknik alanları bulunmaktadır.

Öğrencilere, alanında uzman kişilerce tenis, basketbol, futbol halk oyunları ve Türk müziği eğitimleri verilmektedir.

Kamu ve özel kuruluşlardan temin edilen kitaplarla birlikte 42 bin 500 adet kitap koleksiyonu olan bir merkez kütüphanemiz bulunmaktadır. E- kütüphane sistemiyle TÜBİTAK – EKUAL ile sağlanan veri tabanları kullanıcı hizmetine açılmıştır. Ayrıca 200 kişilik konferans salonumuz kurulmuştur.

 

Öğrenci Kulüpleri:

Üniversitemizde öğrenciler tarafından kurulan 60 kulüp bulunmaktadır. Öğrenci kulüpleri düzenli olarak müzik ve şiir dinletileri sunmakta, konferans ve paneller düzenlemekte, turnuvalar organize etmektedir. Öğrenciler üyesi oldukları kulüpler içinde hazırladıkları etkinliklerle kendilerini ifade etme olanağı bulmaktadır.

 

Burs Olanakları:

Kısmı Zamanlı Çalışma ve Yemek Bursu imkanları sunulmaktadır.

 

Yerleşim ve Ulaşım:

Kampusumuz şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta Bilecik – İstanbul karayolu üzerindedir. İl merkezinden kampuse sürekli ulaşım imkanı bulunmaktadır. Ayrıca Bilecik’in diğer şehirlere olan yakınlığı ve sık aralıklarla tren- otobüs imkanları da üniversitemizi tercih edecek öğrencilere ulaşım açısından kolaylık sağlamaktadır.

1 Haziran 2015 tarihi itibariyle Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Konya yönüne hafta içi her gün Yüksek Hızlı Tren seferleri düzenlenmektdir. YHT ile Bilecik-Ankara arası 2 Saat 6 dakika, Bilecik-İstanbul arası ise 1 saat 57 dakikadır. YHT ile Bilecik-Eskişehir arası 45 dakika, Bilecik Konya arası ise 2 saat 20 dakika sürmektedir.

Bazı İllerin Bilecik’e Uzaklıkları: Eskişehir 70 km, Kütahya 100 km, Bursa 80 km, Sakarya 100 km, Ankara 300 km, İstanbul 225 km. 

 

Yurt Olanakları:

Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait, 1184 yatak kapasiteli Bilecik Yurdu (Kız), 738 yatak kapasiteli  Bilecik Halime Hatun Öğrenci Yurdu (Kız), 324 yatak kapasiteli Şeyh Edebalı Öğrenci Yurdu (Erkek), 556  yatak kapasiteli Ertuğrulgazi Öğrenci Yurdu (Erkek)  bulunmaktadır.

Şehir merkezinde de özel yurtlar ve öğrencilere yönelik hizmet veren apart daireler yer almaktadır.